Praha má problémy s heliporty

27.10.2008

.

Z vrtulníku musí znovu do sanitky

Publikováno dne: 27.10.2008, Zdroj: DNES

Až desítky zbytečných minut stráví pacienti, které převáží záchranáři vrtulníkem do nemocnic, v sanitkách.

Podle ředitele pražské záchranky a nového senátora Zdeňka Schwarze totiž chybí v metropoli návaznost na přistávací plochy vrtulníků - heliporty.

"Ideální heliport je například v nemocnici na Bulovce. Ale protože je mimo budovu nemocnice, musí být pacienti z vrtulníku převáženi asi 100 metrů sanitkou," popisuje Schwarz.

Vrtulníkem jen na Vypich, dál už jezdí sanitkou

Další heliport má podle jeho slov Ústřední vojenská nemocnice, ale i tady naráží záchranáři na problémy.

"Je na střeše nemocnice, ale protože odtud vede cesta dolů dvěma výtahy, mohou nastat technické problémy. Navíc není oficiálně schválen pro nonstop noční provoz, protože nesplňuje mezinárodní parametry," upozorňuje Schwarz.

V metropoli je v současné době celkem devět heliportů. "Celkové pokrytí není úplně špatné," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Největší problémy mají záchranáři podle Schwarze v motolské nemocnici nebo v nemocnici na Vinohradech, kde jsou traumacentra.

Vrtulníky, které přivážejí pacienty do motolské nemocnice, mohou totiž přistát pouze na Vypichu, odkud je pak převážejí sanitky k lékařům. Cesta dlouhá zhruba dva kilometry znamená zdržení v průměru o deset minut.

Pacientům jde přitom o život. Vrtulníky totiž přivážejí ty nejtěžší případy. "Dokud se nezačala rekonstruovat dětská klinika, měli jsme heliport v areálu," říká mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová. Teď se plánuje další.

"Až rekonstrukce skončí, bude vybudován heliport na střeše jednoho křídla dětské kliniky. To by mělo být v roce 2010," dodává Jurinová. Do té doby chce nemocnice vybudovat alespoň provizorní heliport v blízkosti budovy onkologie ve zdejším areálu. "Vše je ale teprve v jednání," upozorňuje Jurinová.

Další místa pro přistání vrtulníků mají například krčská nemocnice či Nemocnice Na Homolce.

"Plocha k přistání vrtulníků je v bezprostřední blízkosti budovy a žádné komplikace s předáváním pacientů nemáme," popisuje mluvčí Nemocnice Na Homolce Jitka Kalousková. Vrtulník tu přistává třikrát až čtyřikrát týdně od roku 2007.

Naopak vylepšit plochu pro vrtulníky by chtěla krčská nemocnice. Zatím na to však nemá peníze. Lepších míst pro vrtulníky by se mohly dočkat i ostatní nemocnice.

"Kde to bude možné, budou se heliporty v rámci rekonstrukcí postupně modernizovat a budovat," slibuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.
Magda Hettnerová, DNES

Zdroj : zdn.cz