Praha nechá opravit základnu letecké záchranné služby v Ruzyni

02.12.2018

Praha nechá opravit základnu letecké záchranné služby v Ruzyni

Pražský magistrát nechá opravit základnu letecké záchranné služby v Ruzyni. Opravy vyjdou na 25 milionů korun. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Ještě letos plánuje město zpracovat studie proveditelnosti a zajistit územní rozhodnutí nutné pro stavbu. Opravy budou hotovy v následujících dvou letech. Záchranáři létají ke stovkám případů ročně. Vrtulníky a jejich piloty poskytuje policie.

„Základna vlastně není ukotvena v žádném nájemním vztahu, stavba nemá kolaudaci a kvůli téměř havarijnímu stavu ani zkolaudována být nemůže, nemáme žádné revize sítí a v podstatě se tam nedá uvařit ani káva,“ řekl Hlubuček.

Vzhledem k tomu, že v areálu letiště nemůže vzniknout stálá stavba, bude nové sídlo z přemístitelných dílů. Opravy se zaměří i na inženýrské sítě. Město následně uzavře podnájemní smlouvu s firmou Aeroholding. Sídlo bude spravovat pražská záchranná služba.

Z celkových nákladů zaplatí 20 milionů Praha, zbylou částku pak dá Letiště Praha. V letošním roce do projektu magistrát podle dokumentu, který dnes schválili radní, investuje 500.000 korun. Dalších 19,5 milionu korun zaplatí Praha v příštím roce, kdy zažádá o stavební povolení. Stavba začne do konce roku 2020.

Pražské stanoviště letecké záchranné služby je v Ruzyni v areálu letiště a je jedním z deseti aktivních stanovišť v ČR. Je nejstarší, v provozu je nepřetržitě od roku 1987. Umístění v areálu umožňuje využívat technického zázemí velkého letiště i pokročilého navigačního vybavení a dává možnost zasahovat i za méně příznivých klimatických podmínek.

Zdroj: zdravi.euro.cz

Ježek