Pravidelný výcvik členů posádek LZS je základem úspěšného zásahu

19.06.2012

Pravidelný výcvik členů posádek LZS je základem úspěšného zásahu

Letečtí záchranáři cvičili

Jedno z pravidelných cvičení mají za sebou ostravští letečtí záchranáři. V průběhu úterý 12.6. se dvě desítky členů posádek LZS Ostrava zúčastnily teoretické i praktické části výcviku. Další vzdělávání a trénink jsou pro zachování vysoké úrovně i bezpečnosti jejich náročné činnosti velmi důležité.

Nejprve proběhlo teoretické školení zásad radiokomunikace, předpisů pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou, atd..

Další části přípravy již byly praktické. Letečtí záchranáři trénovali v prostorách hlučínské štěrkovny. Lékaři i záchranáři LZS nacvičovali záchranu pacienta z nepřístupného terénu za pomoci podvěsu pod vrtulníkem. V praxi se s touto problematikou nesetkávají běžně, ale čas od času musí svou specializaci využít. Právě v těchto situacích je nutné mít zkušenosti i s prováděním speciálních činností LZS jako je záchrana osob s použití speciální činnosti s lanovou technikou.

V minulosti využili ostravští letečtí záchranáři tuto dovednost při zásazích v horských oblastech Jeseníků a Beskyd, či během povodní na území našeho kraje.

PhDr. Lukáš Humpl
Tiskový mluvčí ÚSZS MSK