Pražská sanitka XXL

20.01.2007

.
PRAHA: Ve středu převzala pražská záchranná služba speciální sanitní vozidlo pro přepravu pacientů s nadváhou na speciálních nosítkách se zvýšenou nosností a se speciálním nájezdem do sanitního prostoru za pomoci navijáku.

„Sanita XXL“ je vyrobena tak, aby byla schopna i dalších speciálních přeprav, jakými jsou např. přepravy pacientů s nemocničním lůžkem či pacientů na invalidním elektrickém vozíku.

Sanitní vůz je skříňového typu na podvozku Mercedes-Sprinter, který byl v r. 2006 zcela inovován, vybaven nejsilnějším motorem s automatickou převodovkou.

„Sanita XXL“ je první svého typu v ČR; ZZS HMP je jedinou českou záchrankou, která jej má ve své výbavě. Celková cena sanity včetně výbavy je téměř stejná jako u ostatních vozů, pouze navýšena o speciální úpravu, nájezd a naviják – tj. necelé 4 miliony Kč.
Výroba trvala 2 měsíce od podpisu smlouvy, včetně dodání podvozku výrobci sanitní nástavby.

K technickým parametrům nosítek:
- nosnost ve složeném stavu je 727 kg, v rozloženém stavu je 386 kg, hmotnost nosítek je 50 kg, délka 157 – 204 cm, šířka 74 cm.
- počet osob nezbytných pro manipulaci je při naložení pacienta pouze 2 osoby, v neobsazeném stavu pak osoba jedna.
Fotodokumentace

Zdroj: ZZS hlavního města Prahy Autor: Simona Cigánková