Pražská záchranka už testuje novou balistickou ochranu posádek ZZS

09.02.2016

Pražská záchranka už testuje novou balistickou ochranu posádek ZZS

Pražská záchranka testuje speciální balistickou ochranu

Neprůstřelné vesty, přilby s ochranným štítem nebo rukavice, které odolají střepům. To vše by mohli využívat záchranáři pro zvýšení své bezpečnosti. Balistickou ochranu teď testují inspektoři provozu pražské záchranky a novinku vítají. Zlepšilo se i zdravotnické vybavení pro pacienty.

Inspektor provozu Matěj Hříbal přichází v sytě červené balistické vestě, kterou nosí každý den při všech běžných činnostech pražské záchranky. Vesta váží téměř čtyři kila a podobně jako on ji testují ještě tři jeho další kolegové. V ostrém provozu by ji měli mít záchranáři hlavně při společných zásazích s policisty.

„Přes dispečink jsme informováni, že je na místě možný výskyt nějakého pachatele, třeba aktivního střelce, který bude mít střelnou zbraň. Než dorazíme na místo zásahu, oblékáme si vestu, nijak nás neomezuje. Balistická odolnost je tuším IIIA. Je to nejvyšší stupeň v rámci měkké varianty vesty, aby nebyla příliš těžká a měli jsme dostatek volnosti při pohybu,“ říká Hříbal.

Balistickou ochranu vítá. Ze svých zkušeností odhaduje, že by ji využil zhruba u deseti případů ročně.

„Vzhledem k aktuální situaci v Evropě, počítáme, že potřeba bude častější. Několikrát jsme byli voláni k pachateli, který ohrožoval okolí střelnou zbraní, případně byl zabarikádován v bytě, kde nebylo jasné, jaké prostředky na nás může použít. Při výjezdech na nás několikrát lidé vytáhli střelnou zbraň. Rozhodně si myslím, že tento krok je krok správným směrem,“ dodává.

První na ráně

Výběrem balistické ochrany se záchranná služba nechala inspirovat i u novinářů, kteří podobné vybavení využívají ve válečných konfliktech.

„Inspektor provozu je vedoucí zdravotnické složky a je to hlavní partner v rámci IZS jak velitele hasičů na místě, tak velitele policie, a řídí se jejich instrukcemi,“ přibližuje ředitel pražské záchranky Petr Kolouch.

Při zásazích patří velitel výjezdových skupin mezi ty, kteří jsou první na ráně, a měl by být tedy lépe chráněný.

„Nákup balistického vybavení konzultujeme společně s profesionály bezpečnostních složek. Možnost postupného vybavení celých posádek se zatím vyhodnocuje,” uvedl Kolouch. Jestli budou vesty pro všechny posádky, nebo bude doporučený nějaký jiný stupeň ochrany, by se mělo rozhodnout do konce března.

Větší komfort i pro pacienty

Posádky jsou nově vybaveny také modernějším zdravotnickým materiálem. Ve speciálních boxech mají pomůcky pro ošetření pacientů určené k rychlé zástavě krvácení a ošetření čtyř desítek lidí, tedy třikrát většího počtu než dřív.

Součástí boxu je například speciální škrtidlo, takzvaný turniket. Jednou rukou ho dokáže utáhnout sám poraněný.

V budoucnu záchranáři dostanou i odolnější uniformy, především proti ohni. K dispozici budou mít také přenosná lehátka pro pohyb v nepřístupném terénu.

mak, Novinky

Zdroj + videa: novinky.cz

• Jan Žoha Reagovat 09.02.2016
    Pěkné,
    už jen dát inspektorům lakrimátory nebo sternity, za opasek bambitku, a můžou hrdě nahradit PČR.
    Nu, ale což, když jsou prachy, proč vlastně ne?
  • Jan Pokorný Reagovat 10.02.2016
    No hlavně aby se přes všechnu tu pasivní ochranu pak nezapomínalo na tu nejdůležitější a to je ochrana aktivní - tedy nestrkám rypák tam, kde mi ho nejspíš ustřelej i v tý vestě.
  • Adam Reagovat 11.02.2016
    Dokud to budou nosit pouze inspektoři provozu, tak je mně to celkem jedno - jen mám obavy, aby se to nerozšířilo i do běžných posádek - nehledě na to, že pokud k něčemu dojde, tak posádka (doposud bez balist. vesty) bude zasahovat na místě úplně stejně jako případný inspektor provozu (řekl bych že přínosněji...) a bude tam pouze v bundách - tzn. že nechápu, proč inspektoři dostali ty vesty jako první...v žádném případě na ni nespěchám!:-)
  • Radek Reagovat 12.02.2016
    Buďme rádi za takové počiny, které se s předstihem snaží hledat bezpečnostní prvky pro ochranu zasahujících záchranářů. Z praxe jsme zvyklí, že řešení problému přichází až ex-post nějaké nepříjemné události či zranění zasahujících. Možná vypadá zařazení balistických vest jako přehnané, ale bude doba, kdy začnou vznikat "no go" zóny, kde bude tato ochrana zřejmě adekvátní. To ovšem nemění na faktu, že prvotní ochrana by měla být ta aktivní, jak zde píše pan Pokorný.
  • Kuba Reagovat 12.02.2016
    a jak je to s používáním balistické ochrany v zahraniči s podstatně vyšším nebezpečím (izrael)?
    • Vladimír Reagovat 12.02.2016
      Tady podobne vesty maji : https://m.youtube.com/watch?v=n854kqQ4jsA