Přibude nové stanoviště ZZS v Plzni

27.05.2008

.

Záchranáři budou na místě dřív

Publikováno dne: 26.5.2008, Zdroj: DNES

V případě ohrožení zdraví a životů obyvatel jižní části Plzně a okresu Plzeň-jih se k nim zdravotníci dostanou rychleji než dosud. Záchranka totiž na začátku června odstartuje povoz své nové základny v Plzni-Koterově, kterou si zřídila v tamním sídle hasičů. Informoval o tom krajský radní pro zdravotnictví Pavel Karpíšek (ODS). Ten uvedl, že dnes má záchranná služba v kraji 20 výjezdových míst. "Výhodou koterovského stanoviště bude poměrně dobrý přístup na dálnici," sdělil Pavel Karpíšek.

Radní řekl, že kraj převzal před lety záchranku od státu s nedostatečným počtem stanovišť. "Dnes jen situace podstatně lepší, protože jsme každý rok otevírali nové výjezdové místo," sdělil Pavel Karpíšek.

Ředitel záchranky Karel Rada uvedl, že v Plzni je zatím ve čtvrti Bory jediné výjezdové stanoviště, které slouží pro celé město. "Máme tam pět posádek se středním zdravotnickým personálem bez lékaře a dvě posádky s lékaři. Stanoviště přitom zabezpečuje oblast o rozloze asi 150 kilometrů čtverečních, kde žije na 180 tisíc lidí," sdělil Karel Rada.

Druhé plzeňské výjezdové stanoviště je v Lidické ulici na Severním předměstí. Jeho osádka ale neslouží pro Plzeň. "Ta je pro potřeby oblasti Plzeň-sever a pro zajištění převozů mezi nemocnicemi," konstatoval Rada.

Ředitel uvedl, že se jeho organizace dlouhodobě potýká s nedostatkem lékařů. Příčinou však prý nejsou nízké platy. "Mají lepší platy než na klinikách," prohlásil Karel Rada.

V současné době dělá záchranářům největší problémy dojíždět především v zimě k případům v okolí Konstantinových Lázní.

"A trápí nás pokrytí oblasti kolem Modravy a Srní na Šumavě. Požádali jsme ministerstvo zdravotnictví, aby pomohlo se zřízením výjezdového místa a financováním jeho provozu," uvedl Karel Rada.

Zdroj : ZDN.cz