Přístup policie k napadení ZZS

12.10.2008

.

Hra opilých Romů na indiány skončila zraněním záchranáře

aneb

Policie potyčku ve Stříbře evidovala pouze jako svou asistenci u převozu zraněných lidí

ŠÁRKA MEISSNEROVÁ
JIŘÍ KOHOUT

Stříbro/ Hrou na indiány dvou romských bratrů začal incident, při kterém byl zraněn i řidič záchranné služby a poškozena sanitka. Bratři Gáborové ze Stříbra se ve středu kolem sedmé hodiny večerní v opilosti rozhodli po vzoru Old Shaterhanda a jeho rudého bratra Vinnetoua stvrdit své bratrské pouto vlastní krví. Do předloktí si muži (42 a 34 let) udělali asi patnácticentimetrové řezné rány. Když je ošetřovala záchranka, strhla se mezi nimi a jejich dalším bratrem bitka, kterou odnesl i řidič – záchranář M. T. odřením a pohmožděním ruky a ramene.

„S těmi pořezanými až takový problém nebyl, jako s jejich dalším bratrem, který tam přišel. Byl agresivní a řval na mě. Porvali se mezi sebou. Přivolali jsme na pomoc policii a snažili jsme se je od sebe odtrhnout. Natlačili mě na sanitku a přitom jsem chytil i nějakou ránu,“ popisuje incident řidič, který se při tom všem snažil chránit zdravotní sestru a záchranářské vozidlo. Na sanitce ale podle mluvčí záchranky Lenky Ptáčkové přesto vznikla škoda předběžně vyčíslená na deset tisíc korun. Romové totiž rozbili elektricky nastavitelné zpětné zrcátko.

O zmíněné romské komunitě se ve Stříbře mluví jako o problémové. „Gáborovi jsou ve Stříbře ještě jedni, zřejmě je to jiná větev rodiny, ale s těmi problémy nejsou. Druzí Gáborovi jsou ale vyhlášení,“ potvrdila místní obyvatelka, která nechce být jmenována z obav o vlastní bezpečnost.

Přestože policie byla při středečním incidentu přítomna, ještě včera odpoledne věc evidovala pouze jako asistenci při převozu opilých zraněných do nemocnice. „Muži byli opilí, jeden měl 1,38 a druhý 1,91 promile alkoholu. Zranění záchranáře ani poškození sanitky hlášené nemáme,“ uvedla západočeská policejní mluvčí Jolana Číhová. „Předpokládali jsme, že když u toho byla policie přítomná, už to zvlášť hlásit nemusíme. Ale učiníme tak v nejbližší možné době,“ reagovala Ptáčková.

S agresivitou opilých zraněných se záchranáři setkávají poměrně často. Stále marně si snaží vydobýt statut veřejného činitele, jako mají policisté a hasiči. Slibují si od toho, že by útoků ubylo. V takovém případě by totiž ty, kteří je napadnou, čekal přísnější trest. Aby záchranáři byli považováni za veřejné činitele, si přeje i M. T. „V tomhle případě by to ale nepomohlo. Při této rvačce byl i policista, a nikdo si z toho nic nedělal,“ přiznal.

Zdroj : Plzeňský deník 11.10.2008