Proč jen HZS ? Každé záchrance by se hodilo 36 milionů ročně navíc !

11.10.2010

Proč jen HZS ? Každé záchrance by se hodilo 36 milionů ročně navíc ! Od minulého týdne se v médiích objevuje polemika nad myšlenkou se kterou přišel Pardubický kraj, a kterou podporuje i ministr vnitra Radek John. Jde o to, aby pojišťovny musely odvádět část peněz vybraných od motoristů na povinném ručení hasičům na jejich vybavení.

Opatřením by se mělo zajistit financování hasičských sborů z více zdrojů. Dle předkladatelů a sympatizantů navrženého je to z důvodu, že hasiči navíc zasahují i při dopravních nehodách, jak to stojí i v návrhu novely zákona o pojišťovnictví, který dorazil do sněmovny.

Je celkem logické, že zatímco jej hasiči vítají, pojišťovny s návrhem zákona zásadně nesouhlasí.

Technika věci je v návrhu zákona řešena tak, že by pojišťovny odváděly čtyři procenta z povinného ručení (cca 1 miliarda korun) ministerstvu vnitra. Ministerstvo vnitra by přerozdělilo dvě procenta profesionálním hasičům a další dvě procenta by rozdělovalo krajům, které by poté posílaly peníze dál do obcí, které mají dobrovolné sbory.

Nechci ve svém článku v žádném případě polemizovat na tím, zda je to dobrý nebo špatný návrh. Zda se má taková nová „daň“ zavést nebo ne. Některé státy obdobnou úpravu v legislativě mají, některé ne.

Z dostupných údajů lze také vyčíst, že pojišťovny v ČR na zákonném pojištění v roce 2009 vybraly cca 24 miliard korun a že na škodách přitom vyplatily zhruba jen cca 10miliard korun. Je tedy pravděpodobně i prostor, aby pojišťovny tento nový odvod pokryly ze svého zisku bez toho, aby musely zdražit zákonné pojištění řidičům.

Nechci ve svém článku ani nikterak zavdat důvod k třenicím, mezi hasiči a záchrankou. Ale, v celém návrhu zákona postrádám opravdu koncepčnost a systémovost. Nedá mi to a musím se zeptat. Zasahují u nehod ze složek IZS jen hasiči? A v jakém procentu dobrovolné sbory? Proč by měl být jakýsi povinný odvod v duchu vícezdrojového financování přerozdělen POUZE pro HZS?

V návrhu zákona mi prostě chybí další složka IZS. Věřte, že miliarda pro ZZS by byla neskutečnou injekcí. Kdyby se tedy o navíc vybranou miliardu podělily HZS a ZZS, zbylo by na obě složky po 500 milionech.V roce 2009 poskytovaly ZZS své služby 365 dní v roce a 24 hodin denně za cca 4,4 miliardy korun. Za kolik je poskytoval HZS? Půl miliardy by znamenalo v průměru cca 36 mil. Kč ročně pro každou ze 14 krajských ZZS navíc. ZZS jsou dlouhodobě podhodnoceny také a jejich příjmy zdaleka neodpovídají výkonu, který byl v rámci České republiky na úrovni 780 tisíc výjezdů. Z toho čísla byla také velmi výrazná část na dopravní nehody. Tak proč zvýhodnit jen jednu složku IZS?

Nevím, jestli se my jako komora záchranářů můžeme nějakým způsobem vyjádřit k návrhu zákona o pojišťovnictví. Osobně jsem přesvědčen, že ne. Myslím ale, že Asociace ZZS České republiky by přes ministra zdravotnictví takový návrh podat mohla. Zvláště když víme, že financí v roce 2011 bude ještě méně než letos.