Profesní rozvoj záchranářů v Praze

19.06.2008

.

Záchranáři se sešli na radnici

PRAHA: Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy ve spolupráci s Magistrátem v úterý na Nové radnici pořádají odbornou konferenci s mezinárodní účastí k prezentaci výsledků projektu „Inovace systému profesního rozvoje záchranářů“.

17.06.2008 Aktualizováno 17.06.2008 09:12:12

Projekt vznikl a byl realizován za podpory grantových projektů Jednotného programového dokumentu pro Cíl 3 a je spolufinancován z rozpočtu hl. m. Prahy, Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. S úvodním projevem vystoupil radní hl. m. Prahy pro zdravotnictví Milan Pešák.

„Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy plní důležitou funkci při poskytování přednemocniční neodkladné péče a je základní složkou Integrovaného systému hlavního města. Klíčovou úlohu v tomto systému má záchranář. Jeho vzdělávání je zajišťováno v souladu se zákonem číslo 96/2004 Sb.

Toto vzdělání spolu s doškolováním ve vzdělávacím středisku Zdravotnické záchranné služby poskytuje základní odborné znalosti a dovednosti záchranáře. Praxe však ukazuje, že absolventi těchto programů nejsou plně připraveni pro specifické potřeby hlavního města Prahy. Zejména je to poskytování služeb pro rostoucí počty zahraničních návštěvníků, legální i nelegální imigranty nebo služby pro problémové sociální skupiny obyvatelstva (bezdomovci, návraty z výkonu trestu, mladiství), které se v Praze často koncentrují.

Zdravotnická záchranná služba zajišťuje zdravotnický servis i pro důležité státní instituce, podílí se na řešení krizových situací na letišti Ruzyně a komplexně zajišťuje akce mezinárodního významu, které se v hlavním městě pravidelně konají. Při výše uvedených činnostech záchranáři čelí situacím, na které nejsou základním systémem vzdělávání připraveni. Cílem grantového projektu „Inovace profesního systému záchranářů“ je tedy především připravit záchranáře na řešení nezdravotnických situací ve vztahu k obyvatelům a návštěvníkům hlavního města po stránce teoretické, edukační a praktické,“ představil hlavní záměr celého projektu radní Pešák.

V rámci projektu bylo zkvalitněno materiálně technické zázemí pro vzdělávání, připraveny studijní materiály z oblasti práva, psychologie, nutné sebeobrany, základy komunikace v cizích jazycích (AJ, NJ, F,RJ) a manuál k praktické výuce jízdy s výstražným znamením. Bylo proškoleno 12 lektorů, kteří následně provedli pilotní proškolení 52 záchranářů. Realizace tohoto projektu má přispět ke zlepšení bezpečnosti a kvality přednemocniční péče tím, že naučí záchranáře správně reagovat v mezních situacích, které musí v každodenním provozu hlavního města řešit. Projekt včetně jeho vyhodnocení bude ukončen do 31. srpna 2008.

Zdroj: katastrofy.com