„PRVNÍ POMOC SE ZÁCHRANÁŘEM MARKEM“, Edukační divadelní představení pro děti v podání ZZS SČK

17.10.2016

Silný zážitek, který se patrně vyrovná prvnímu školnímu dni, zažili v úterý 4. října nejmladší žáci ze základní školy a předškoláci z mateřské školy v Jenči.

V sále místní Sokolovny totiž odstartoval speciální výukový projekt Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje o základech první pomoci, se kterým budou záchranáři v průběhu tohoto školního roku navštěvovat školáky v celém kraji a nad jehož realizací drží ochrannou ruku středočeský hejtman Miloš Petera. „Tento nápad a projekt záchranné služby vítám. Vždyť seznámit děti zábavnou formou s tak důležitými informacemi prostřednictvím filmové pohádky či příběhu je tím nejlepším možným způsobem, jak je zaujmout,“ komentoval aktivitu středočeských záchranářů Miloš Petera.

Součástí představení bylo i premiérové promítání animované vzdělávací pohádky s opičkou a lenochodem “Halo, co se stalo?”. Tento krátký animovaný film, který také vznikl s podporou kraje, bude školám volně nabízen k užití při výuce první pomoci nebo k promítání na informačních panelech. Postupně se tak do ojedinělého edukačního programu zapojí tisíce žáčků. „Z praxe mohu potvrdit, že už mnohokrát se o prvotní ošetření zraněné nebo jinak postižené osoby ještě před naším příjezdem dokázalo postarat poměrně malé dítě,“ připomněl za středočeskou záchranku její ředitel Martin Houdek.

A že se dá výuka první pomoci opravdu zvládnout tak, aby zaujala i malé žáky, přesvědčil přítomné vedoucí školitel ZZS SČK Marek Hylebrant, který na pódiu všechny diváky pobavil svými pomocníky – obřím plyšovým mobilem a plyšovou sanitkou. Nejdříve malé diváky naučil správně telefonovat na tísňovou linku 155, aby přivolaná sanitka dorazila co nejdříve a na správné místo. Pak už přišel na řadu zraněný plyšový medvěd, na kterém záchranář dětem ukázal ošetřování rány a třeba masáž srdce. Na konci představení si děti mohly prohlédnout plyšovou sanitku a domů si s radostí odnesly oblíbené balónky od středočeské záchranky.

Zdroj + fotogalerie: modrahvezdazivota.cz