PRVNÍ VOLKSWAGEN CRAFTER PRO ZÁCHRANKU, DODANÝ DO ČR, POSTAVIL WAS

20.01.2018

PRVNÍ VOLKSWAGEN CRAFTER PRO ZÁCHRANKU, DODANÝ DO ČR, POSTAVIL WAS

Letos tomu jsou již dva roky, co byla představena inovovaná modelová řada vozidel Volkswagen Crafter. Spousta lidí z řad záchranných či dopravních zdravotnických služeb čekala na to, až bude na této platformě postavena sanitka.

Prvních několik kusů od různých výrobců bylo k vidění na veletrhu RETTMobil v německé Fuldě, který se konal v květnu 2017. Následoval i první vůz od českého výrobce. Jako demo ho postavil SICAR, ale na to, že se jednalo o předváděcí, tedy prezentační kus značky, se nijak výrazně nelišil od běžných zástaveb, dodávaných firmou už dlouhá léta, a to jak materiálem, tak i provedením, což je škoda. Toto demo vozidlo má nyní ve výjezdu nikoliv ZZS, ale privátní subjekt.

Letos byla do ČR dovezena sanitka na stejném podvozku, tedy VW Crafter, a to firmou MANDISAN Plus. Výrobcem ambulantní zástavby je polská filiálka německého WASu. Automobil je určen pro záchrannou službu Asociace samaritánů České republiky, která používá vozidla od WASu již tradičně. MANDISAN Plus je výhradním zástupcem značky WAS pro ČR i SR.

O pohon sanitky v konfiguraci 4×2 (hnaná přední náprava) se stará dieselový motor o výkonu/síle 130kW/177 koní a je to nejsilnější agregát, co automobilka pro Craftera nabízí. Převodovka je manuální šestistupňová. Kabina posádky je prostorná, posezení komfortní. Řidič má k dispozici pro bezpečnější provoz mimo jiné integrovaný obraz zadní kamery při její aktivaci, který je přenášen do zpětného zrcátka.

Ambulantní prostor vychází z filozofie výrobce, platné legislativy a také samozřejmě požadavků koncového zákazníka. Vnitřní skelet je vyveden z nově použitého druhu plastu, výlisky jsou přesné, bez ostrých hran a to včetně nábytku. Úložné poličky a skříně jdou dobře a jednoduše otvírat/zavírat a na první dojem jim nebude vadit ani relativně hrubější zacházení.

Zdravotníci mají v této části dvě sedačky, z toho jedna je otočná. Jedno se sedadel má v sobě integrované bezpečnostní poutání pro děti. Obě jsou dle předpisu vybaveny běžným bezpečnostním pasem. Ze zadní strany je přístup k výškově i stranově polohovatelnému nosítkovému stolu značky STEM s namontovaným zádržným zařízením ROLFIX pro transportní techniku MEDIROL. Do vozu a jeho ambulantní části se posádka dostane dále přes pravé, do boku posuvné dveře. Na levé straně jsou taktéž posuvné dveře, za nimi je ale prostor pro uložení vybavení.

Vnitřní prostor sanitky je velmi dobře řešen jak po stránce ergonomické, tak i designové. O teplo zde se stará nezávislé topení značky Webasto, ovládané pomocí panelu na stěně vozu. Příjemné je LED osvětlení v modré barvě, které ale lze přepnout na klasický způsob. A když už je řeč o osvětlení, nesmíme zapomenout také na majáky. V přední části vozu jsou dvě přídavná LED světla modré barvy, na obou bocích pak další čtyři. Na střeše je modrá LED rampa a vzadu maják. Vše pochází od značek GAME a CODE 3, druhá jmenovaná dodala i zvukovou část výstražného zařízení.

Závěrem zbývá dodat, že se jedná o vozidlo s celkovou hmotností do 3,5 tuny a firma WAS je schopna dodat i jeho variantu s pohonem všech kol, případně alternativu se skříňovou nástavbou.

A osobní pocity z nové sanitky? První dojem je dobrý, rovněž i druhý. Takže není to jen hezké pro oči, ale také kvalitně a pěkně řemeslně zpracované auto. Vnitřní prostor má hlavu a patu, přístup pro vybavení a pomůcky je pohodlný (ano, v době pořizování reportáže nebylo ještě plně vybaveno, ale to na věci nic nemění). Oproti předchozím sanitkám od WASu je viditelný pokrok ve zpracování plastových částí a vlastně celé zástavby. Prostor pro práci je adekvátní furgonovému provedení, kdo chce bezesporu v tomto směru lepší krabici, musí si připlatit. Jediné, co mi trochu znejistilo, jsou plastové roletky, kryjící některé skříně na výbavu. Působí poněkud „fórově“, ale to je skutečně jen dojem, neb jsem na popud dodavatele je podrobil razantnějšímu vyzkoušení, a nutno říct, že jsou bez problému. Takže se osvědčilo pravidlo, že na první dojem nelze vždy dát.    -wap-

Zdroj + rozsáhlá fotogalerie: modrahvezdazivota.cz