Rada Plzeňského kraje odvolala z funkce ředitele ZZS MUDr. Svitáka

20.01.2015

Rada Plzeňského kraje odvolala z funkce ředitele ZZS MUDr. Svitáka

Plzeňský kraj odvolal ředitele záchranné služby Romana Svitáka

Radní Plzeňského kraje odvolali z funkce ředitele krajské zdravotnické záchranné služby Romana Svitáka. Vytýkají mu několik chyb, které se nakumulovaly zejména v minulém roce, především pochybení a plnění veřejné zakázky na nákup 12 nových sanitek.

Vytýkají mu několik chyb, které se nakumulovaly zejména v minulém roce, především jeho pochybení a plnění veřejné zakázky na nákup 12 nových sanitek pro záchranáře, řekl hejtman Václav Šlajs (ČSSD). I když v záchrance vznikly škody, je hejtman přesvědčen, že Sviták se chyb nedopustil úmyslně. Výši škod nechtěl sdělit. Sviták rozhodnutí kraje respektuje, v zakázce na sanitky si není vědom chyb, postupoval jako řádný hospodář, řekl dnes ČTK.

"Mezi hlavní důvody patří chybná realizace a plnění veřejné zakázky při nákupu sanitních vozidel, kdy nastalo pochybení při uzavření smlouvy a při přebírání vozidel. Dalším závažným důvodem bylo špatné nastavení vnitřních kontrolních mechanismů, rozdělování kompetencí, úkolů a z toho plynoucí nedostatky v hospodaření organizace," shrnul hejtman.

Vedením záchranky, která zaměstnává kolem 500 lidí, z toho 50 lékařů, pověřili radní dočasně náměstka útvaru krizového řízení záchranné služby Pavla Hrdličku. Na obsazení funkce vypíše hejtmanství otevřené výběrové řízení.

Podle zprávy z loňské kontroly krajského úřadu nebyly prý při pořizování sanitek dodrženy krajské směrnice a zákon o veřejných zakázkách. Uzavřená smlouva neodpovídala vítězné nabídce z tendru, dodávky sanitek neodpovídaly smlouvě ani vítězné nabídce, přesto záchranná služba sanitky převzala bez výhrad, tlumočil Šlajs závěry kontroly. Zástavba sanitek navíc prý nebyla provedena v souladu s normami a může být dokonce pro posádku nebezpečná.

Sviták ČTK řekl, že sanitky byly přebrány bez nedostatků. "Nic mi kolegové netlumočili, tak jsem zakázku přebral. Nepoškodil jsem Plzeňský kraj, nepoškodil jsem zaměstnance ani pacienty," řekl. Záchranářům v kraji šéfoval 4,5 roku, nyní nedokáže říci, zda zůstane alespoň jako lékař. "Práce v urgentní medicíně mě hodně baví, mám tu řadu přátel," řekl.

I když ho odvolání mrzí, poděkoval kraji za pětiletou podoru a finanční dotace, díky nimž bylo možné pořídit nové sanitky, přístroje a vychovat kvalitní lékaře a záchranáře, dodal Sviták.

Podle Šlajse šlo za poslední čtyři roky do záchranné služby z kraje přes miliardu korun dotací. Podle analýzy dostávala plzeňská záchranná služba v letech 2012 až 2014 v přepočtu na jednoho obyvatele nejvíc peněz z krajských záchranek.

"Pana doktora Svitáka si vážím, je to čestný, pracovitý člověk," dodal hejtman. Připomněl ale, že kromě celého úvazku ředitele záchranné služby pracuje Sviták na poloviční úvazek jako záchranář a na další poloviční úvazek jako lékař v nemocnici.

"Pan doktor neudělal určitě nic úmyslně, záchrankou žije, chtěl ale všechno dělat sám, nedokázal využít potenciálu svých spolupracovníků, tří náměstků," řekl hejtman. Přiznal, že na kraj přišlo kvůli záchrance několik anonymních dopisů, zřejmě od jejích zaměstnanců.

ČTK

• Divící se... Reagovat 21.01.2015
    Nedokázal využít potenciálu spolupracovníků, to mu vytýká hejtman. Jak úsměvné, on tam měl tři náměstky, jeden už z dob bývalého vedení - ten to nyní přebírá po něm, další dva noví, kteří se tam dostali bez výběrového řízení a je záhadou vlastně jak a kdo je tam dodal. Takže ono je otázkou, zda se vůbec s takovými dalo nějak spolupracovat a jestli mu tak trochu nepodrývali větev pod nohama.
  • Divící se... Reagovat 21.01.2015
    A apropo, ví se vůbec, že pan ředitel pravidelně dostával jako další vedoucí pracovníci odměny za svou práci a ty dával ve prospěch záchranné služby, nikdy si je nebral! Ano, od dával své odměny zpět záchrance, aby z nich nakoupila třeba malé přístroje pro měření laktátu! A takový by měl něco ukrást nebo provést protizákonného? nevěřím tomu ani slovo! Typická politická akce. Nevím, ale přijde mi to, jako by se na něj někdo domluvil. Vytáhl záchranku ze srabu po bývalých ředitelích a už ho nepotřebovali.