Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Radek Kislinger zjišťoval jaké to je, být záchranářem ve Francii

16.07.2010

Radek Kislinger zjišťoval jaké to je, být záchranářem ve Francii

Mattern Christophe - Být záchranářem ve Francii je docela in





K Matternu Christophovi jsem se dostal díky velké náhodě. Moje přítelkyně letěla v letadle a vedle ní seděl Chris. Při dlouhém, nudném letu na chvíli prohodili několik slov, přičemž se oba začali bavit o svých partnerech. Chris vyprávěl o své české přítelkyni a o tom, jak dělá záchranáře ve Francii. Má přítelkyně pak o mě, že dělám u hasičů a také časopis, a že by určitě bylo zajímavé, kdyby mi poskytl rozhovor. Svět je opravdu neskutečně malý a tak se za pár týdnů rozhovor skutečně uskutečnil.

Jsem francouzský záchranář

Kdo se může ve Francii stát záchranářem? Jaké jsou požadavky na nové uchazeče?
Nejprve musíme rozlišit „záchranáře“, „ošetřovatele“ a řidiče RZS. Záchranářem se můžete stát od 16 let. Záchranáři jsou dobrovolníci například z řad Červeného kříže. Studium probíhá po malých částech – například 2 týdny v průběhu 6 měsíců.
Ošetřovatel musí udělat maturitu, poté může začít studovat obor ošetřovatel, který trvá 3,5 roku, tedy od 18 do 21 let. Po jeho ukončení může nastoupit do práce.
Řidiče RZS můžete dělat od 18 let. Pokud vlastníte řidičské oprávnění stačí absolvovat čtyřměsíční kurz.

Můžete si sám vybrat, kde budete sloužit nebo je vám pracovní místo přiděleno?
Někteří z mých kolegů mají smlouvu s nemocnicí. Nemocnice jim platí studium a po jeho absolvování výši školného musí v této nemocnici odpracovat. To trvá i několik let, i pět a více. Většina z nich je na „volné noze“.

Jste nějak specializovaný nebo jste, tak říkajíc, univerzálně připravený pro všechny záchranné práce?
Jsem univerzálně připravený ošetřovatel jelikož všichni ošetřovatelé ve Francii absolvují totožné studium. Někteří preferují práci na chirurgii, jiní na jednotkách intenzivní péče nebo na jiných odděleních. Já pracuji na ambulantním příjmu a u hasičské jednotky.

Jak jste se stal ošetřovatelem? Jste jediný ve vaší rodině nebo u vás existuje nějaká záchranářská tradice?
Začínal jsem v šestnácti letech jako dobrovolný záchranář. Poté, co jsem v osmnácti letech obdržel řidičské oprávnění a absolvoval čtyřměsíční kurz na řidiče RZS jsem 5 let pracoval jako řidič RZS (od 18-24 let). Poté jsem vystudoval obor ošetřovatel (od 24-27 let) a pak 2 měsíční specializaci na „pohotovost/RZS“. Už dvanáct let pracuji jako ošetřovatel (na intenzivní jednotce, pohotovosti-ambulantním příjmu a v hasičské jednotce). Jen pro zajímavost, i má sestra je ošetřovatelka.

Jaké jsou u vás možnosti kariérního postupu?
Mám možnost vystudovat ještě jednoletý obor na hlavní sestru. Když budu chtít, tak další dvouletý obor na ošetřovatele-anesteziologa.

Jak je to s finančním ohodnocením vašeho zaměstnání?
Na začátku jsem bral 1 500 Euro (35 000 Kč), po deseti letech 41 000 Kč a na vrcholu kariéry bych mohl brát i 53 000 až 57 000 Kč.

Máte nějaké výhody po skončení služby. Myslím tím, když odejdete do civilu. Nějaký důchod, rentu atp.?
Nic speciálního.

U nás se v otázce nástupu žen na hasičská místa hodně řeší sexuální podtext. V ČR totiž ženy hasičské povolání vykonávat nesmí. Podílejí se například na preventivních programech.
Někteří hasiči mají problém pracovat s hasiči-ženami, já ne. Myslím, že je možné, aby žena vykonávala stejnou práci jako muž. V některých případech, jako je například záchrana dítěte, asistence při porodu, je podle mne přítomnost ženského hasiče velkým přínosem.

O práci zdravotnického záchranáře

Co vás na vaší práci nejvíc baví?
Jsem ošetřovatel. Nejraději pracuji na pohotovosti, je to práce proměnlivá, nikdy nevím co se stane v dalším okamžiku a musím okamžitě správně zareagovat na změny a pracovat rychle.
Má francouzská záchranná služba nějaké problémy, které by se v současné době řešily nebo je současný stav ideální a všem vyhovující?
Ale ano, máme spoustu problémů. Potřebujeme stále více a více ošetřovatelů a další personál, takže pokud by některý ošetřovatel nebo ošetřovatelka z ČR chtěla přijít, pracovat a žít ve Francii, tak může!
Jak je to s kompetencemi zdravotnických ošetřovatelů? Které úkony můžete v terénu provádět a které ne?
Ošetřovatel u hasičské jednotky ve Francii je oprávněn k úkonům předepsaným v protokolu (infuse, podávání léků, defibrilace), nemohou intubovat a provádět např. drenáže.

Chtěl bych se teď zeptat na vaše technické vybavení. Je v celé Francii unifikované nebo je v každé části Francie rozdílné?
Myslím, že naše vybavení je na stejné úrovni jako vaše. Možná v Praze máte ještě o něco lepší než my.Vybavení ve Francii je unifikované.

Můžete při pořizování nové techniky nějak ovlivnit to, co v autě budete mít?
Ani ne, z pozice ošetřovatele ne, možná z pozice lékaře či „šéfa ošetřovatelů.“

Jak často se ve Francii obnovuje záchranářská technika?
Měli bychom ji obnovovat každých 5 let, ale není to tak vždy.

Setkáváte se při zásazích s agresivitou pacientů? Pokud ano, jak takové situace řešíte?
Nejdříve se to pokoušíme řešit domluvou. Pokud to nepomůže, žádáme o pomoc policii.

Máte nějaké problémy s národnostními menšinami?
Ano, hodně.

Zjišťujete před výkonem, zda je člověk pojištěný nebo se to řeší až následně po zásahu?
Ne. Nejdříve pomáháme a pak řešíme finanční situaci klienta (zda má zdravotní pojištění apod.).

O výchově dětí

Jsou nějak vzdělávány děti v oblasti záchranářství? Pokud ano, jak to u vás funguje? Řeší to každá část Francie samostatně různými metodikami nebo to záleží na dobrovolné práci každého z vás?
Máme některé organizace, které se tomu věnují. Pro děti se jedná o dobrovolnou mimoškolní aktivitu.

Jsou nějak vzděláváni běžní občané? Vzděláváte je například pomocí reklamních kampaní, televizních šotů nebo speciálně zaměřených pořadů?
V televizi takové pořady nejsou. Někdy pořádáme informační setkání v centru města.

Máte nějaký oblíbený záchranářský časopis? Mají francouzští záchranáři nějaký oblíbený web?
Za nejlepší časopis považuji Urgence Pratigue. Oblíbené stránky na internetu nemám, máme jich hodně.

Jak je to s vaším právem hovořit o zásazích? Můžete třeba veřejně mluvit o tom, co jste zažil u zásahů nebo je k tomu oprávněn tiskový mluvčí?
Hovořit o zásahu mám zakázáno zákonem. Informace sděluje jen k tomu oprávněná osoba, například náčelník hasičů či velitel zásahu.

Máte u vás tiskové mluvčí? Pokud ano v jakých situacích se vyjadřují?
Ano máme. Vyjadřují se hlavně k velkým operacím.

Jaký je vztah záchranářů a novinářů ve Francii?
Myslím, že je dobrý.

Znáte soutěž Rallye Rejvíz? Myslíte, že byste se příští rok zúčastnili? Od organizátorů vím, že zde ještě soutěžící z Francie nebyli.
Soutěž znám, ale myslím že jsem možná ve Francii jediný. Ano zúčastnit bych se chtěl, jak to mám udělat? Mám ještě jeden sen, chtěl bych absolvovat školení v RZS HMP, poradí mi někdo jak to udělat? Pokud mi někdo chce napsat: mattern.christophe@email.cz, můj tel: 0033.616.670.499.

Autor: Pavel Svoboda a Radek Kislinger
Publikováno: 21. 07. 2008



Zdroj: RESCUE report
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.