Řidič sanitky odsouzen za dopravní nehodu na dva roky nepodmíněně

13.09.2014

Řidič sanitky odsouzen za dopravní nehodu na dva roky nepodmíněně

Pri nehode sanitky zomreli ľudia, jej vodič pôjde do väzenia

Vodič sanitky si v osudový deň skrátil cestu cez výcvikový priestor Lešť, pretože stav pacienta sa zhoršil. Po nehode zomreli dvaja ľudia.

Trest dva roky odňatia slobody nepodmienečne a zákaz šoférovania na štyri roky za dopravnú nehodu so smrteľnými následkami potvrdil vo štvrtok odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 40-ročného bývalého vodiča sanitky Dušana Redovjana z Veľkého Krtíša.

Vodič rýchlej zdravotnej pomoci v apríli 2011 pri prejazde Vojenským výcvikovým priestorom Lešť zavinil haváriu sanitky, na následky ktorej zomrel prevážaný pacient a spolujazdkyňa záchranárka.

Pacienta a zdravotníčku po nehode vyhodilo z vozidla

Sanitka prevážala z Veľkého Krtíša do banskobystrického kardiocentra 79-ročného pacienta. Vozidlo si cestu skrátilo cez Vojenský výcvikový priestor Lešť, pretože stav pacienta sa zhoršil. V časti Kobola pri prechádzaní pravotočivou zákrutou dostalo vozidlo Volkswagen Transporter šmyk, zišlo mimo vozovky a niekoľkokrát sa prevrátilo.

Pri nehode sa ťažko zranili 43-ročná záchranárka Marta a 79-ročný pacient Jozef. Pretože neboli pripútaní, pri havárii ich oboch z vozidla vymrštilo. Záchranárku transportovala letecká služba do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, ale zraneniam podľahla. Pacient Jozef zomrel po prevoze do nemocnice vo Zvolene.

Vodiča Redovjana odsúdil Okresný súd vo Zvolene za prečin usmrtenia z nedbanlivosti na dva roky odňatia slobody nepodmienečne a na štyri roky mu zakázal viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu. Redovjan tvrdil, že jazdil opatrne, ale havária sa stala pre technickú chybu na vozidle.

Vodič zvolil nesprávnu techniku jazdy

Znalci však technický problém nezistili. Vyhlásili, že sa nehode stala pre nesprávnu techniku jazdy vodiča. Sanitné vozidlo Volkswagen Transporter patrilo spoločnosti Falck Záchranná Košice.

Redovjan sa voči prvostupňovému verdiktu odvolal s tým, že znalecký posudok z odboru dopravy je nedokonalý. Požadoval vec vrátiť na doplnenie dokazovania s tým, že súd priberie do konania znalecký ústav. Odvolací senát vodičov návrh odmietol a prvostupňový verdikt potvrdil. Rozhodnutie krajského súdu je právoplatné. Na nástup do výkonu trestu vyzve Redovjana prvostupňový súd.

Zdroj: info.sk

O nehodě jsme na webu komory informovali:

29.4.2011 Další mrtvá zdravotnická záchranářka při nehodě sanitky na Slovensku

Další čerstvá nehoda na Slovensku

Pri Prievidzi sa zrazili sanitky, štyroch museli ošetrovať