Řidiči ze ZZS Moravskoslezského kraje prochází kurzem bezpečné jízdy

22.10.2013

Řidiči ze ZZS Moravskoslezského kraje prochází kurzem bezpečné jízdy

Řidiči ZZS MSK se účastní kurzu bezpečné jízdy

Práce řidiče vozidla zdravotnické záchranné služby patří mezi náročné profese. Řízení speciálního vozidla není zdaleka tak dobrodružná záležitost, jak by se mohlo zdát. Znamená značné psychické vypětí při jízdě v běžném nebo komplikovaném provozu, v časové tísni a za všech možných klimatických podmínek. Řidiči sanitních vozidel s právem přednosti v jízdě mají ve svých rukou bezpečnost jak dalších členů posádky, tak i samotných pacientů.

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje proto v průběhu podzimních měsíců vysílá všechny své řidiče-záchranáře a další vybrané pracovníky na kurz bezpečné jízdy. Šestihodinovým zaměstnáním postupně prochází tři stovky zaměstnanců ZZS MSK. V Centru bezpečné jízdy v Ostravě si pod vedením instruktorů ověřují své schopnosti při zvládání krizových situací během řízení sanitního vozidla.

Po úvodní teoretické části je důraz kladen na praktický nácvik reakcí ve ztížených podmínkách - zvládnutí např. intenzivního brždění, techniky správného vyhýbacího manévru na povrchu se sníženou adhezí, krizové řízení vozidla ve smyku, zvládnutí aquaplaningu a dalších situací.

Odborná příprava pomůže řidičům záchranné služby při zvládání jejich práce v reálných situacích při zásazích. Na zaměstnání se od začátku září postupně střídají řidiči jednotlivých územních odborů ZZS MSK, aktuálně již školením prošla více než polovina z nich.

PhDr. Lukáš Humpl
Tiskový mluvčí ZZS MSK