Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Rodina ženy, která po porodu doma nechala dítě s otcem, se obula do záchranářů

30.12.2016

Rodina ženy, která po porodu doma nechala dítě s otcem, se obula do záchranářů

 

Hrubí záchranáři? Nezodpovědná rodička? Tvrzení proti tvrzení. Ať tak či tak, případ matky, která doma porodila zdravého chlapce, vzápětí kvůli vážným poporodním problémům musela do nemocnice a odmítla apely lékaře záchranky, aby si dítě vzala s sebou, má dohru.

článek je reakcí na aktualitu: Matka po domácím porodu skončila v nemocnici, novorozence odmítla vzít s sebou

 

foto: profimedia

 

Rodina společně s přítomnou porodní asistentkou začala vysvětlovat, že nešlo o plánovaný domácí porod, a zasahující zdravotníky obviňuje z arogance – ti to odmítají a trvají na tom, že se s podobným postojem u matky novorozence ještě nesetkali.

Událost, na kterou upozornily Novinky, se odehrála ve středu 28. prosince odpoledne v Plzni. Záchranka rodičku odvezla na gynekologicko-porodnickou kliniku plzeňské fakultní nemocnice, zatímco půl hodiny staré dítě zůstalo doma v péči otce a porodní asistentky Kateřiny Brodské. „Ženu z nemocnice propustili ještě týž den,“ uvedla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

 

Proč doma?

Porod, který údajně proběhl velice rychle, prý nebyl plánován jako domácí. „Považujeme za velmi nevhodné jej takto označovat,“ uvádí prohlášení, které v pátek zaslala Brodská za sebe a za dotčenou rodinu deníku Právo. Žena podle tohoto vyjádření počítala s tím, že bude rodit v rakovnické nemocnici.

Záchranáři to vidí jinak. „To by záchranku volali při prvních kontrakcích, po odtoku plodové vody. Nás však nevolali k porodu, nýbrž až k poporodním komplikacím,“ řekl Právu Martin Brejcha, mluvčí ZZS Plzeňského kraje.

Rozhodnutí nechat novorozence doma v péči otce a porodní asistentky rodina obhajuje strachem z jeho možného podchlazení, z infekce a také obavami, že bude dítě od matky při jejím případném hospitalizování separované. „Bylo by samozřejmě ideální, kdyby syn mohl být se svou mámou, to ale v tu dobu nebylo bohužel možné, v nemocnici by je bývali oddělili,“ uvedl otec.

Podle docenta Jiřího Boudy z gynekologicko-porodnické kliniky plzeňské fakultní nemocnice je ale normální, že novorozence v podobných případech přiveze záchranka spolu s matkou. „To, že to nechtěli, standardní není. Dítě by měl bezprostředně po porodu prohlédnout neonatolog,“ upozornil Bouda.

„Na naší klinice zůstávají děti v devadesáti procentech u matky. Výjimky jsou jen při závažných zdravotních komplikacích,“ dodal Bouda.

 

Tašky nevozíme

Rodina si stěžuje i na chování zasahujících záchranářů. „Bylo velice arogantní a domluva probíhala velmi složitě. Při odvozu ženy posádka po několika výzvách odmítla převzít běžnou kabelku s oblečením, doklady a telefonem, které pak žena postrádala v nemocnici,“ stojí mimo jiné ve zmíněném prohlášení.

Brejcha to odmítá. „Osobně jsem na místě nebyl, ale lidi, kteří tam zasahovali, znám. O aroganci se u nich určitě nedá mluvit. A nechci věřit tomu, že by odmítli převzít kabelku – naopak, standardně u každého pacienta říkáme, aby si s sebou vzal osobní doklady, kartu pojištěnce a podobně. Co odmítáme, jsou větší zavazadla, třeba sportovní tašky. V záchrance je není kam ukotvit, v případě nehody by mohly zranit pacienta nebo posádku,“ upozornil Brejcha a dodal: „Na případ jsme upozornili proto, že se nám nic podobného ještě nestalo. A ať se na nás nikdo nezlobí, pro novorozené dítě je prostě nejlepší, když je u své matky.“

Ivan Blažek, Právo

Zdroj: novinky.cz

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
  • Alan Mejstřík Reagovat 30.12.2016
    Domaci porod neschvaluji,a dite ma byt z mnoha duvodu po porodu u matcina prsu,pri vsi ucte k nam otcum.Trochu ale odbocim od tematu.Evergreenem zachranaru vzdy bylo,ze nesmi vozit doprovody.Kdyz konecne tento mytus zakon vymytil,nasli jsme si nove NE! ,kterym muzeme dokazovat,ze jsme nad pacientem - tasky. Nerikam,ze mame do sanitky nalozit veskere vybaveni bytu,ale vzit par tasek pacientovi,ktery je stary nebo nemocny nebo proste chce byt v nemocnici stale clovekem,je elementarnim projevem empatie.Vzdy je kam a cim veci pripoutat,stejne jako v minulosti nebyl zadny technicky problem vzit doprovod.Problem byl vzdy v ochote,empatii a nelenosti.Tato uvaha je myslena jako obecne zamysleni nad vysvetlenim mluvciho,nikoliv soudem nad konkretnim pripadem,u ktereho jsem nebyl.
    • Jaroslav Gabrhel Reagovat 30.12.2016
      Sanitka má sloužit pouze k tomu, aby odvezla daného člověka do nemocnice.
      Jakákoliv další osoba, která by, kromě posádky, byla v sanitce, znamená pouze starosti navíc. Není to taxi nebo veřejná doprava, aby vozila kohokoliv. Navíc, nikdy nevíte, jak se zachová doprovod a hysterická nebo agresivní osoba v tak malém prostoru, to je o průšvih. Takže proč riskovat jakékoliv potíže, které ve vyhrocené situaci mohou nastat. Rodina může do nemocnice dojet sama, po vlastní ose, anebo si zavolat.
      A k těm taškám - pokud skutečně pacient potřebuje neodkladný převoz záchranné služby, naprosto stačí, aby s sebou měl občanský občanku, kartu pojišťovny, případně hygienické potřeby, vše ostatní může dovézt rodina. Čím více s sebou pacient potřebuje mít tašek, tím méně je indikován k převozu záchrankou. Skutečně nemocný potřebuje totiž pouze jediné - být zdravý. Je velký rozdíl mezi záchrankou a taxi, mezi hospitalizací a dovolenou.
      • Alan Mejstrik Reagovat 31.12.2016
        Lituji v tom se neshodneme. To je na jedne strane o vyhoreni a profesionalni plochosti a na druhe o empatii,kdy pro nemocneho,skutecne nemocneho je doprovod velkou posilou a podporou,pro umirajiciho moznost pro blizkeho byt u nej ve chvili nejtezsi,doprovod snizuje stres,bolest atd. a taska,ta je o lidske dustojnosti,mit neco z domova,mit vladtni pyzamo a ne nemocnicni flekaty komplet atd.Ustava lidskou dustojnost a osobnost radi vyse nez cokoliv jineho a my se teprve ucime tento fakt prijimat.Pokud bychom byli empatickymi profesionaly nepotrebovali byvhom osetrit pravo na doprovod v zakone a prestali bychom porad machrovat,ze nejsme taxi.Jsme povoznictvi,tak to je.Zachranka byla v cr zalozena,aby svazela opilce z ulic prazskych,chcete-li,aby uklizela.Jak rika jan werich:kdo nechce hleda duvody kdo chce hleda zpusoby.
        • Jan Žoha Reagovat 31.12.2016
          Vážený pane kolego,. mám pro Vás jeden odkaz - Zákon č. 374/2011 Sb. (Nic o taxi a povoznictví se tam nepíše - jezdíte vůbec na ZZS?)
          Co se týče doprovodu. Je velmi dobře, že je to ošetřeno zákonem. Jen se připojím ke kolegovi níže. Pacient se může kdykoliv "zhoršit" a co pak s takovým doprovodem uprostřed polí? V Praze to asi takový problém nebude, vyhodit doprovod na nejbližší MHD, ale v rozsáhlejších krajích? Jak asi bude doprovod reagovat na náhlou změnu stavu pacienta? Máme zapotřebí si sami přidělávat starosti? Co se se zavazadel týče. - překáží a nelze je všechny připevnit. V případě nehody se z nich stávají smrtící projektily. Opět musím souhlasit s kolegy níže. Pacient, který si volá zdravotnickou záchrannou službu žádná zavazadla nepotřebuje a zdravotnická záchranná služba rozhodně není stěhovací firma. Zavazadla doveze rodina. Pokud s tím má rodina nebo pacient problém, mohou je taxi. Já říkávám, čím víc keců a požadavků pacient má, tím méně je indikován pro ZZS. Čest práci.
  • Josef Reagovat 31.12.2016
    Kdo doopravdy potřebuje ZZS , nepotřebuje tunu tašek a s klidem si vystačí s kabelku telefonem a doklady. Věci není doopravdy kam přidělat. Vše ma svoje určené místo. Vůz ZZS není stěhovak nýbrž pojízdna JIP. A s těmi doprovody . Je pěkné je brát ale při komplikacich je ma právo posádka vykázat z vozu aby nenarušovali práci či chod. V takovém případě když jste někde na samotě a v okolí 25 km není ani noha mate právo vyhodit doprovod i uprostred pole. Je to pak soudne někoho někde nechat? Dalo by se tu o všem debatovat na hodně dlouho . V tomhle případě si myslím ze to je zvláštní směs nesmyslu jak pošpinit ZZS. Jako vždy . Ale kolik ma posádka za sebou zachráněných už nikdo nevidíte!!!
    • Lucie Plachá Reagovat 01.01.2017
      Ještě k téhle diskusi - doprovodům v sanitě ZZS se věnuje prosincový Tempus Medicorum na str. 20, kdo máte možnost nahlédnout. Doktorka Dita Mlynářová odpovídá na anonymní dotaz lékaře a odpověď vyznívá jednoznačně proti. Zákonné právo pacienta na doprovod podle ní naráží na hygienický řád, na realitu primárního účelu prostoru sanity i na nemožnost zajistit optimální bezpečí těchto pasažérů. Doporučuje zdravotnickým záchranným službám, aby věc ukotvily do svých vnitřních řádů, protože specifičnost ZZS mezi jinými zdravotnickými zařízeními si o to přímo říká.
      Jako téměř vždy, i tady hrají největší roli individuální podmínky, které žádným řádem ani zákonem postihnout nelze. Vybavuji si spousty situací, kdy to nebyl problém, vybavuji si ty, kdy to objektivně problém byl, vybavuji si i takové, kdy emoce vyhrály nad rozumem (s oběma druhy výsledku) nebo takové, kdy jsme se v názoru dramaticky rozcházeli já a řidič :).
  • Lucie Plachá Reagovat 31.12.2016
    Jakkoli novinová zpráva ani prohlášení dotčených ve mě vůbec nevyvolávají pocit, že se v záležitosti vyznám a něco o ní vím, zaráží mě hned několik věcí.
    Není mi například jasné, proč k porodu, který neměl proběhnout doma, ale jen se nestihlo vyrazit do nemocnice, byla volána porodní asistentka. Stejně tak nerozumím argumentační logice "chtěla jsem rodit v nemocnici, ale moje dítě tam teď se mnou nesmí, protože by ho ode mě oddělili". Rodička byla přihlášená k porodu ve FN a nezeptala se, jak to tam chodí? Nebo snad vůbec na kontroly nechodila, ale rodit v nemocnici se chystala? He?
    A dál. Nechci se ani trochu pouštět do pseudoprávnických spekulací, protože to nesvedu, nevím nakonec ani, jak a jestli už skončila ta strašlivá jihomoravská kauza, nevím také, jestli už máme pro tyto případy nějaký ten judikát... Je to ale skutečně tak, že: "Bohužel to lékař musel respektovat, nemůžeme násilím tahat zdravé děti do porodnice, když si to matka nepřeje"?
    Dítě, nejen to novorozené, je evropským i naším právním řádem chráněno. Jeho život, zdraví, osud, dokonce i jeho finanční profit, není ani zdaleka pouze v rukou rodičů. O zdraví dítěte čerstvě po porodu nevíme v terénu vůbec nic, tak to zkrátka je.
    Matka bezprostředně po porodu je vůbec zvláštní subjekt - trestní zákoník na její násilí vůči narozenému dítěti například pamatuje tzv. privilegovanou skutkovou podstatou (jednoduše řečeno, ohavný čin bude posuzován mírněji s ohledem na rozrušení a psychickou nestabilitu způsobenou porodem).
    Fakt kvůli nějakému strachu z nejasného právního rizika budeme nechávat i v takhle podivných (a bohudík ojedinělých) případech novorozená miminka doma?
  • Alan Mejstřík Reagovat 01.01.2017
    Ano,proc si to komplikovat.Mohli by take pristat Martani. Zhorsit.Ano.O to vice by tam pak mela byt osoba pacientovi blizka.Pokud nevite proc,je diskuze zbytecna.Ano,hygienicky rezim.20 let stale stejne argumenty.Nemocnice uz tuto etickou bitvu vyhraly.Blizci jsou na arech,jipech,ve dne i v noci.Proc?Protoze to je mnohdy pro pacienta a jeho uzdraveni nejlepsi (proto je to take pravo pacienta a ne toho doprovodu).Ne nejlepsi pro nas.Ano pro nas je to komplikace.Ale my jsme tu pro pacienta.Nebo ne?Ano pracuji na ZZS☺.19 let.A stejne tak dlouho se ucim empatii a pokore.Protoze soudit,kdo ZZS opravdu potrebuje,je hodne tenky led.
    • Jan Pokorný Reagovat 11.01.2017
      Ani já netuším jak to bylo, ovšem z dostupných informací matka prostě lže, chtěla si rodit doma bez komplikací a když to nevyšlo a ona chtě, nechtě musela do nemocnice, tak od začátku nasadila útočný mód a navíc je nevyzrálá, že ani není ochotna přijmout odpovědnost za své rozhodnutí rodit doma. I takoví pacienti samozřejmě jsou, kdo kdy jednal s matkou a dulou tak ví, že je to stejné, jak zásah v sektě. Matka je dulou natolik omámená, apriori Vy jste ti špatní, důvěru získat v podstatě nejde, věří se dule a primárně můžete informovat o úkonech rovnou dulu, protože bez ní matka nerozhodne stejně nic. Pro bezkomplikovanost zásahu je to mnohdy i snazší jednat s nimi jak s diádou, dula málokdy Vámi navrhovaný postup rozporuje - dostala by se sama do střetu se zákonem. V těchto situacích samozřejmě zapomeňte na Mejstříkovy kecy a jednejte jen v jasných mezích zákona a vyhlášek. Vše zdokumentovat, jakákoliv laskavost se vrátí jako bodnutí do zad. Profesionalita bez kompromisů - je-li zdravotní důvod, zdokumentovat a odvézt i kdyby násilím. (Nemůžu ovšem nařídit transport pro podchlazení a nemít ani změřenou vstupní teplotu... což byl hlavní důvod průseru na Jižní Moravě).
      Pane Mejstříku za 19let na ZS by jste mohl upustit od mentorování zažitých klišé a obecných frází typu záchranářský evergreen - bez dat, tím spíš, když zraje spíše jen ve Vaší hlavě (jste se toho od Dr. Fraňka moc nenaučil). Já jsem se za svých 20 let praxe nesetkal s kolegou, který by měl obecný předpojatý problém slušnému pacientovi odvézt i větší tašku pokud je zjevné, že ji opravdu bude potřebovat a nemá jinou možnost jak za ním ty věci následně dorazí. A pokud kolega nebo i já sám jsem nebyl zrovna naladěn pro předchozí střet s blbcem na pomoc bližnímu, což se za těch 20let jistě stalo, tak nebyl nikdy v týmu problém se domluvit a bagáž se nakonec vezla, neboť nejsme kreténi, jsme lidi... Pokud jde o pacienty či jejich nejbližší - arogantní idioty, co mají 3 auta před barákem a zavolají si na bolesti bříška zatímco příbuzňáček už vyparkovává vůz se slovy stejně si ho tam nenechaj..., tak to bez skrupulí a výčitek sorry.
      To samé s doprovodem - jde-li o cizince - je bariéra v komunikaci či snížená komunikační či soběstačná schopnost (slepota, hluchota, PM retardace, pokročilá degenerativní onemocnění mozku) tak doprovod jede. Jindy nejede, pokud jste seděl někdy v sanitce a dělal tam i něco jiného, než poučoval ostatní a meditoval, tak snad víte, že srovnávat vůz s JIPem nejde - to se uvádí jen pro lajky, aby si nemysleli, že v záchrance není vybavení - nijak to ovšem nesouvisí s hygienickými opatřeními a minimálním bezpečným pracovním prostorem pro pacienta, týmy i okolí... (Vámi zmiňované poražené předsudky na ARO/JIP nesouvisí vůbec s předsudky či etikou, ale se změnou baktericidních možností údržby JIP, zavedení aktivních sání ventilací, filtrů, uzavřených okruhů, systémů pasivní i aktivní dekontaminace. A pokud jste někdy byl jako návštěva u pacienta na JIPu tak asi ve stanovenou dobu, v pláštíku, návlekách či prošel přes dekontaminační lepící rohož, v roušce s mikropóry a možná jste si i umyl ruce v desinfekčním roztoku - to vše včetně těchto materiálů osobní ochrany udělalo za 20 let obrovský pokrok. Vy možná berete pomůcky s jednorázovým použitím jako samozřejmost, ovšem to je doba dost mladá. To umožnilo otevřít JIPy... A i tak při nutných výkonech jste i dnes vykázán na chodbu, sestra Vás nenechá motat se kolem sterilního stolku (či stolku s léky) a to tam je x krát víc místa, nikam se nejede a ani vám žádná DN nehrozí, tak co to tu plácáte za blbosti??? Děláte vůbec medicínu jinak než teoreticky od huby? Kriticky nemocný pacient nepotřebuje doprovod, který v dané situaci jen překáží, vypovědět ho nelze (kam - na silnici / dálnici?) , hlazení za ručičku nikoho ještě nezachránilo. A víte kážete o etice, pokoře a morálce jenže ono to není jen o straně mince vůči pacientům, ale i slušnosti a pochopení a pokoře k práci Vašeho kolegy - řidiče. Uvědomujete si Vůbec do jak svízelné situace ho Vy dostáváte a jak je i pro ně nebezpečné a stresující jakékoliv zhoršení zdravotního stavu pacienta za jízdy, kdy jste nucen buďto provádět riskantní zásah za jízdy nebo on musí zastavit na neoptimálním místě (dálnice, silnice II. a III. tříd a pod) a k tomu ještě si přibalit zbytečný a pro pacienta nic neměnící doprovod. Vy nejezdíte s pacientem do ZZ pod VRZ? Znáte jeho indikace a jak se pak bude posuzovat zranění doprovodu? Vám to bude asi jedno.... ZZS není jen o taxi povoznictví v Praze, kde asi tyto situace a možná, že ani medicínu už neřešíte. A chtěl bych Vás vidět, kde vysadíte ten doprovod v případě úmrtí ve voze ZS….. Ano podpora na JIPu je super, ale i tam přijde na řadu až po zajištění, vyšetření a nasazení úvodní léčby pacienta, pokud příbuzným opravdu jde o to být svému nemocnému na blízku, tak vždy dorazit stihnou a ještě budou čekat, než je k dotyčnému pro úvodní kolečko pustí. A ti co se s námi vozí jen z mazanosti, aby nemuseli po vlastní ose nebo čekat v čekárně, tak ti opravdu psychosociální podporu nepotřebují, ti by potřebovali nakopat do zadku a co děláme my? Jednáme s nimi slušně jako kdyby to byli opravdu pacienti pro nás, i když si myslíme své a jednáme tak, aby nás zároveň tito vychcánci z vychcanosti jim vlastní - ne naší, nedostali do problému např tím, že jsme jim rozbili / ukradli tu drahocenou nicotnost, co si v tašce 1x0,5m přáli dopravit do ZZ.... Je to normální lidské chování, slušnost na obou stranách a ta musí být na obou, záchranář má mozek a hodnotí situaci po všech stránkách a podle toho jedná, ne podle nějakých evergreenů z hlavy pana Mejstříka. Tak z nás prosím nedělejte v duchu vašeho miláčka Schwarze ohrublé idioty, co si jezdí s houkačkou buzerovat lidi, navíc z věci, nad kterou se pozastavujete asi jenom Vy... Jo hledáme způsoby jak co nejlépe pomoci a máme i důvody, proč to či ono nesmyslné v dané situaci odmítnout. A k danému případu -podezření na neúplně porozenou placentu se kdykoliv může zvrhnout v těžký hemoragický šok, což je pak docela fičák, takže se vůbec nedivím posádce, že překážející bagáž v této situaci život ohrožujícího stavu nevzali a to bylo navíc jasné, že matka si pojede v nejbližší možné chvíli domů, když tam chtěla nechat dítě... - být to plánovaná cesta do porodnice s kontrakcema jakých vozíme stovky, tak jistě nebyl problém (jako nikdy není) jinde než v hlavě té paní a Vaší.
      • Alan Mejstrik Reagovat 13.01.2017
        To je ale hukot☺☺☺.No,toto je diskuzni forum. Vyjadril jsem svuj nazor. Vy jste vyjadril ten svuj a pridal jste i nejake padne argumenty - urazky. Nechame si kazdy to svoje. Kazdy z nas ma svuj styl a zpusob prace. Zde si muzeme vymenovat nazory. Vy nesouhlasite s mym, ja s Vasim. A svet se toci dal.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.