Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Rozhovor ředitele ZZS UK pro MF

04.06.2007

.

Záchranku trápí nedostatek lékařů



Publikováno dne: 4.6.2007, Zdroj: DNES

Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje má v současnosti 54 stálých lékařů. "Abychom mohli přejít na směnný provoz a naplnit současný zákoník práce, potřebovali bychom jich dvakrát tolik," říká její ředitel Ilja Deyl.

Jen málokdo si umí představit zoufalou situaci záchranářů, kteří jako první přijeli k nedávné tragické havárii dvou vozidel na rychlostní silnici mezi Ústím a Teplicemi.
Zdravotníci na hořící auta, v nichž byli tři lidé, vyprázdnili hasicí přístroje, proti rozjetému ohni ale ani tak neměli šanci. Jde o jeden z příkladů toho, jakému stresu jsou posádky sanitek každodenně při svých výjezdech vystaveny.
A málo lidí také ví, že na rozdíl od policisty nebo hasiče nemá záchranář ani po deseti či dvaceti letech nárok na sebemenší dodatečné sociální zabezpečení.
Když od záchranky odejde například ze zdravotních důvodů, je na tom stejně jako třeba úředník nebo pokladní - žádná renta, žádné ohodnocení často i nebezpečné práce pro společnost.

Odchod bez renty

"Ostatní složky integrovaného záchranného systému, policisté, hasiči a prakticky i vojáci, mají svůj zákon, který řeší i jejich odchod do důchodu poté, co odslouží určitý počet let. Tento naturální požitek u záchranné služby není. Přitom lékaři v předdůchodovém věku, stejně jako každému jinému, začne scházet mobilita, která je ale u záchranky naprosto nezbytná. Běžně se tu manipuluje se stokilovými pacienty. Taková perspektiva není pro lékaře atraktivní," popisuje situaci zástupce ředitele Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje (ZZS) Čestmír Novák.
Také proto ZZS dlouhodobě marně shání kmenové lékaře.
"Kategorie lékařů je nejslabším článkem našeho personálního zajištění, protože tato kategorie pracovníků na trhu práce prostě není. Potýkáme se proto s chronickým a zásadním nedostatkem lékařů. Dnes máme v Ústeckém kraji 54 kmenových lékařů. Abychom mohli přejít na směnný provoz a naplnit dikci současného zákoníku práce, potřebovali bychom jich dvakrát tolik," říká ředitel ZZS v Ústeckém kraji Ilja Deyl.

Připravovaný zákon sociální jistoty neřeší

Zákon o ZZS se připravuje, v nejbližší době ale situaci zřejmě nevyřeší.
"Návrh nového zákona je nyní ve fázi věcného záměru. Domnívám se, že sociální aspekty nebudou jeho součástí, bude jen obecně řešit organizaci, financování a podobné věci. V tezích zákona jsem žádné zmínky o sociálním postavení zdravotnického personálu záchranek neviděl," uvádí Deyl.
Problém sociálních jistot se netýká jen lékařů, ale všech pracovníků záchranky. Práce je tu s postupujícím věkem stále více zatěžující pro všechny.
Například řidič, který jezdí zachraňovat lidi třicet let, může ztratit způsobilost kvůli onemocnění páteře či kloubů.
"Já bohužel pro takového pracovníka nemám vhodné místo, kam bych ho mohl v rámci organizace přeřadit. A on se dostává do situace, že v pokročilejším věku nikoliv z odborných, ale zdravotních důvodů nemůže dělat to, v čem je odborně zdatný a erudovaný," líčí Deyl.
Očekává se, že v připravovaném zákonu bude rovněž stanovena maximální dojezdová doba při zásahu zdravotníků na 15 minut.
"Už dnes je tento patnáctiminutový limit dán vyhláškou ministerstva zdravotnictví. Podle toho je také vytvářena síť středisek ZZS a stanovišť posádek," říká Deyl.

Lékař v sanitce nejezdí pokaždé

Střediska jsou od Vejprt až po Šluknovský výběžek.
"Podmínku zásahu do 15 minut splňujeme asi na 95 až 97 procentech území kraje. Samozřejmě mimo situace, kdy se například náhle vytvoří náledí. Je třeba si také uvědomit, že tu jsou také horské lokality, například Hora Svatého Šebestiána, kde je četnost výjezdů minimální. Udržovat tam pohotovostní stanoviště je ekonomicky i personálně neúnosné," konstatuje Deyl.
Na střediscích ZZS působí dva typy posádek. Sanitka rychlé lékařské pomoci (RLP) má na palubě lékaře, rychlá zdravotnická pomoc (RZP) je obsazena erudovaným a zkušeným středním zdravotnickým personálem (řidič, záchranář, zdravotní sestra).
O vyslání první či druhé varianty rozhoduje dispečink po vyhodnocení tísňového volání.
Právě v odlehlejších lokalitách jsou 24 hodin denně ve službě posádky RZP, za kterými pak v případě potřeby dojíždí ještě lékař.
"Pokud se ukáže přítomnost lékaře nutná, jedou si v těchto odlehlých místech sanita a lékař naproti. Místa pro jejich setkání jsou dopředu vytipovaná," popisuje Novák.

"Rendez-vous systém"

Severočeská záchranka tento systém nazývá pracovně setkávací. V hustě osídlených aglomeracích nebo na rozsáhlejších územích se praktikuje takzvaný rendez-vous systém, kdy na místo zásahu jako první vyjíždí lékař a za ním současně vyjíždí sanita.
V hustém provozu se tak může lékař k pacientovi dostat významně dřív.
"V severních Čechách to tak funguje jen v Teplicích. Z dnešního pohledu by se o tom v budoucnu dalo uvažovat třeba na Lounsku směrem na Podbořany a Lubenec, na Litoměřicku, kde nemáme zcela pokryto okolí Úštěka, a na Šluknovsku," uvažuje Deyl.
Ve velkých městech a jejich okolí se ale o takové změně neuvažuje.
"Disponujeme výkonnými sanitkami volkswagen, které jsou v běžném provozu prakticky rovnocenné osobnímu automobilu," hodnotí Deyl.

155, nebo 112? Kam volat v ohrožení života?

Pokud dnes kdokoliv potřebuje zavolat záchranku, může vytočit buď dlouho zavedenou 155, nebo 112. V prvním případě se dovolá na nejbližší středisko ZZS, ve druhém zpravidla na hasiče.
"Stodvanáctku jsme museli zavést na základě evropských konvencí. Byla původně zamýšlena tak, že země přistupující do EU musí na svém území zabezpečit také péči o cizince. A protože je jazyková vybavenost v Česku nedostatečná, řešilo se to tak, aby se cizinec dohovořil ve svém jazyku," vysvětluje Deyl.
Vytočit stodvanáctku je výhodnější třeba tehdy, když jsou zranění při nehodě uvězněni ve vozidlech, a je nutné je nejdřív vyprostit.
Například při zástavě srdce ale záchranáři doporučují stopětapadesátku. Odpadá dvojí zjišťování, co se stalo, a přepojování.
Navíc lékařský dispečink má možnost se vyptat přímo na další důležité okolnosti události, vyžadující zdravotníky.
"Apeloval bych na občany, aby v takovém případě volali 155, dovolají se rovnou na zdravotnickou záchrannou službu," uzavírá Deyl.

Petr Soukal, DNES

Zdroj : katastrofy.com

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.