Rozhovor s bývalým vynikajícím pilotem Ing. Stanislavem Tarasovičem

21.07.2015

Rozhovor s bývalým vynikajícím pilotem Ing. Stanislavem Tarasovičem

Bývalý pilot záchranár: Často sa ide do krajnosti, len aby sa pomohlo

Foto: blueskyservice.cz

Pilot Stanislav Tarasovič bol leteckým záchranárom dvadsať rokov. V januári 2006 musel pre zlé počasie odvolať prevoz pacienta. Posádka iného vrtuľníka sa vtedy letieť rozhodla, no krátko po štarte sa stroj pri Janovej Lehote zrútil (info ZDE) a všetci v ňom zahynuli. Nikomu by som neprial cítiť to, čo som vtedy cítil ja, hovorí dnes.

Ako vyzerá letecká záchranná akcia? Čo sa deje od chvíle, keď príde hlásenie na dispečing?

Môžem hovoriť len o tom, ako to bolo za mňa, predsa len už päť rokov nelietam. Čo si pamätám, zásah šiel vždy na posúdenie revíznemu lekárovi. Ten ho odsúhlasil a potom sa išlo. V Čechách bol systém trochu iný, tam o nasadení vrtuľníka rozhodoval priamo dispečing. Či sa to dnes zmenilo, povedať neviem.

Kto tvorí posádku vrtuľníka?

Na palube boli vždy traja ľudia – pilot, lekár a záchranár. To je štandardná posádka. Samozrejme, tu na Slovensku sú špecifické podmienky, a preto často treba, aby bol vo vrtuľníku aj štvrtý člen posádky, napríklad horský záchranár či horský vodca, ktorý pozná konkrétny horský terén.

Ktorá časť akcie je pre posádku najnebezpečnejšia?

V letectve je vždy najnebezpečnejšie priblíženie sa a pristátie. Vtedy dochádza k najväčšiemu vyťaženiu celej posádky, zvlášť, ak hľadáte ľudí v teréne. Každý člen má stanovené svoje zorné pole, čo má pozorovať, a všetci veľmi dôkladne spolupracujú.

Čo sleduje v čase pristávania pilot? Hľadá zraneného, sleduje terén, alebo je to tak, že musí robiť všetko?

Pilot robí prakticky všetko a na ňom je aj rozhodnutie, či sa k danému miestu priblížiť alebo nie. Záleží to na podmienkach a veľkú rolu hrá aj psychika. Treba si uvedomiť, že každý z posádky je pod tlakom emócií, lebo vie, čo sa na mieste nešťastia stalo, a tuší, v akom stave sú zranení. To je vec, ktorá pilota dostáva do ešte väčšieho stresu. Keď som lietal v Čechách, boli snahy alebo úvahy nehovoriť pilotovi, v akom stave sú zranení, či letí k dieťaťu alebo dospelému.

Dušan Mikušovič

Zdroj: dennikn.sk

Rozhovor je reakcí na nehodu LZS Poprad ze dne 17. 7. 2015

• Petr Šebek Reagovat 10.01.2021
    Dobrý den, zajímám se mimo jiné o letecké události strojů registrovaných v letech 1918-doposud (bez války). Na webu vrtulnik.cz je nedatovaná událost stroje Bell 206 OK-YIP s posádkou pan Tarasovič plus dva.
    Cituji: "Při dosedání do terénu se vrtulník zadní částí zabořil. Prudké potlačení mělo za následek uražení řezače drátů listem rotoru."
    Nemám kontakt na pana Ing. Stanistav Tarasovič. Zašlete mu prosím můj dotaz ohledně této události a bude na něm zda se mi ozve na aeroarchiv@gmail.com