Rumunsko – lidé na základě šířených fám začali napadat posádky ZZS

08.07.2011

Rumunsko – lidé na základě šířených fám začali napadat posádky ZZS

V Bukurešti lidé napadají sanitky po pověstech, že unášejí děti

V Bukurešti byly v posledních dnech několikrát napadeny sanitky záchranné služby a jejich posádky. Stalo se tak na základě šířících se pověstí, že kradou děti a využívají je jako dárce orgánů k transplantacím. Oznámila to v pátek mluvčí záchranné služby v rumunské metropoli Alice Grasuová.

"Nemůžeme normálně vykonávat svou práci. Řada našich zaměstnanců byla napadena a bylo jim vyhrožováno kvůli tomu, že prý chtějí krást děti," citovala mluvčí agentura AFP.

Podle ní došlo už k sedmi nebo osmi podobným incidentům za poslední čtyři dny v různých částech hlavního města.

Fámy se šíří na internetu

Začalo k tomu podle ní docházet poté, co na některých sociálních sítích na internetu začala kolovat varování typu "Rodiče pozor, byly uneseny děti". Tyto zprávy se odvolávají na "svědky", podle nichž byla nalezena mrtvá dětská těla, jimž byly odňaty orgány.

Také šéf bukurešťské policie Vasile Viorel svolal na rychlo tiskovou konferenci, na níž odsoudil "falešné zprávy kolující po internetu a rozrušující rodiče".

"Za rok 2011 nebyl zaregistrován žádný případ únosu dítěte s cílem odnětí orgánů kvůli jejich dárcovství," řekl podle AFP. Dodal, že všechny nahlášené případy zmizení dětí za letošek se nakonec ukázaly jen jako útěky z domova.

"Policie se snaží identifikovat autory falešných zpráv na internetu, které uvádějí obyvatele v omyl," zdůraznil policejní šéf.

Podobné pověsti se šířily v Rumunsku i v Bukurešti už několikrát, dokonce i v dobách komunistického režimu, připomínají média. Tehdy ovšem šly jen v ústním podání, nikoli po webu.

Zdroj: novinky.cz