S demokracií v ČR končí u ledu asi i zákon o nelékařích a megakomora

25.06.2013

S demokracií v ČR končí u ledu asi i zákon o nelékařích a megakomora

Co nám události posledních dnů
přinesou a odnesou?

Na politické scéně se toho v České republice za posledních pár týdnů událo velmi mnoho. V těchto týdnech se však nejednalo o žádnou běžnou oscilaci, na kterou jsme si již zvykli, ale jednalo se o naprosté turbulence, které se každého z nás ať budeme či nebudeme chtít, stejně nějakým způsobem dřív nebo později dotknou.

Věcí a osudů, které by se bez událostí posledních dní vyvíjely jinak, jsou bezpochyby statisíce, možná miliony. Změna kurzu ale nebude mít na nikoho z nás jen pozitivní nebo negativní dopad. Každého z nás zasáhnou nějaká pozitiva a nějaká negativa. Tak už to bývá. Na některé z nás dopadne více pozitiv a na některé zase více negativ. To si v budoucnu přebere každý z nás sám, do které skupiny patřil či patří.

Já se ve svém sdělení zaměřím pouze na dvě věci, o kterých jsem přesvědčen, že se nyní uberou jiným směrem, než bylo předpokládáno, plánováno a také proto, že mají a budou mít zcela jistě vliv na všechny nelékařské zdravotnické pracovníky (NLZP) a v materiálu KZ ZZS ČR Co KZ ZZS ČR za osm let své existence udělala obě figurovaly na koci textu jako dva hlavní cíle, na které komora v nejbližší budoucnosti bude klást důraz při jejich nastavení, případně při jejich eliminaci.

Předpokládám, že za současné situace nedojde k dokončení v současnosti více jak dva roky připravované a už v paragrafovém znění rozpracované zcela nová legislativě, která má nahradit současný Zákon 96/2004 Sb., a kterou je NÁVRH ZÁKONA O ZDRAVOTNICKÝCH POVOLÁNÍCH. Samozřejmě, že tato norma s sebou měla přinést i zcela novou vyhlášku o činnostech, která měla mimo jiné připravované novinky například zrušit výkon všech profesí NLZP pod odborným dohledem. Dále měla rušit vyhlášku o celoživotním vzdělávání (CŽV) a další právní normy, které upravují výkon našich profesí.

Podrobněji jsem se problematikou jednotlivých navrhovaných změn nové legislativy zabýval na našem webu v aktualitách Návrh nového zákona 96/2004 Sb.
I přesto, že některé návrhy nové legislativy byly dle mého přesvědčení dobré, například zdravotníků se nového zákona obávalo. Připomenu také, že nový zákon o nelékařích i přes trvalý nesouhlas KZ ZZS ČR chtěl vyjít vstříc lobby všeobecných sester a ustanovil „vyhnat“ zdravotnické záchranáře z oddělení ARO. To bohužel mělo a má za následek i to, že některé nemocnice preventivně zdravotnické záchranáře na ARO v předtuše ustanovení nové legislativy nebraly už teď.

Druhou věcí, o které jsem přesvědčen, že dostala poslední ránu a v tomto případě poslední ránu z milosti, je snaha paní Mgr. Dany Juráskové, MBA o vytvoření jedné povinné komory pro všechny NLZP. Pracovně jsme tomu nesmyslu říkali „megakomora“. O snaze násilně sloučit všechny NLZP jsem informoval v aktualitách ukotvenou v paragrafu Hlavní sestry ČR (na konci článku) v návrhu nového zákona o nelékařích (viz. výše).

Proto jsem psal, že tato věc a tento nápad dostal v kontextu posledních událostí spíše už jen ránu z milosti, protože šance na úspěch se stále snižovaly a dle mého bedlivého pozorování se už dávno začaly limitně blížit nule.

Závěrem mi to nedá a musím si položit základní otázku, zdali cena, kterou jsme dnešním dnem začali platit za nedokončení jednoho ne zcela povedeného zákona pro nelékaře a rána z milosti pro téměř mrtvý projekt není až přespříliš vysoká.