Sedíme sice u stolu složek IZS, ale jako vždy pouze u prázdného talíře

01.04.2015

Sedíme sice u stolu složek IZS, ale jako vždy pouze u prázdného talíře

Policisté a hasiči se dočkají zvýšení bolestného. Na zdravotníky záchranných služeb se nemyslí

PRAHA / Ministerstvo vnitra chystá zajímavou vyhlášku o náhradách za bolest policistům a hasičům. Policistům a hasičům se mají zvýšit náhrady za bolest a za ztížené společenské uplatnění v důsledku úrazu ve službě nebo kvůli nemoci z povolání, jak ji navrhuje ministerstvo vnitra. Speciální vyhláška pro členy bezpečnostních sborů nově stanovuje hodnotu bodu na 250 Kč namísto původních 120 Kč. Doposud se u členů bezpečnostních sborů postupovalo podle obecného právního předpisu. Na zdravotníky záchranných služeb se ale zapomíná.

Návrh nové vyhlášky má jen čtyři strany textu, ale součástí nové vyhlášky je dalších 44 stran příloh podrobných seznamů různých zranění i jejich bodového ohodnocení. Seznamy do podrobností postihují všechny části těla, které si mohou členové Policie ČR, zpravodajských služeb nebo Celní správy ve službě zranit od očního víčka a rtu, přes různorodé zlomeniny a vymknutí, popálení a poleptání, natržení vnitřních orgánů až po rány do hlavy, do pyje nebo do pochvy a vulvy. Návrh nové vyhlášky ke zhlédnutí ZDE v pdf..

„Nově je ve vyhlášce ta částka zvýšena ze sto dvaceti na dvěstě padesát korun,“ sdělil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Odborový svaz to s potěšením vítá.

Takřka dvojnásobné navýšení náhrad platí pouze a jen pro příslušníky policie, profesionální hasiče, celníky, vězeňskou službu, BIS a generální inspekci bezpečnostních sborů.

Policisté a hasiči se z navýšení náhrad radují. Kdo už vůbec ne, jsou zdravotníci ze záchranných služeb. Důvod je vcelku jasný, záchranáři nespadají pod ministerstvo vnitra, ale pod kraje, které je zřizují. Záchranářské odbory by navýšení náhrad také rádi přivítaly. I záchranáři se při svém zaměstnání zraní nebo je napadne nějaký agresor, některé případy velmi často končí vážným zraněním.

Zdroj:  zpravyextra.cz

• Radek Reagovat 01.04.2015
    Vážení kolegové, Přestaňme se divit, že v rámci IZS sedíme u "vedlejšího stolu". Již od základu jsme odlišně organizovaná složka. De-facto 14 nehomogenních a nesystemizovaných "dceřiných" společností, bez jednotné organizační struktury, hierarchie a bez zastřešení "centrálním mozkem ZZS". Apolitičnost takové organizace je nutností a stejně tak není žádoucí problematické zaměstnávání lékařů. To jsou, podle mě, dvě největší překážky jak dosáhnout podobných výhod, jako mají hasiči či policisté.
    Je potřeba si nejdříve "uklidit doma", než se budu chtít vyrovnat ostatním.
    • Drahomír Sigmund Reagovat 04.04.2015
      Z vlastní zkušenosti vím, že sociálního programu obdobného ostatních složek IZS šlo dosáhnout i bez toho, aby ZZS byly pod služebním zákonem nebo pod kuratelou Ministerstva vnitra. Stačilo málo, rozsáhlý sociální program už byl před hlasování v PS PČR součástí nového zákona o ZZS.

Stejně tak zvýšené náhrady, o kterých je tento článek. Na vládě sedí ministři, tedy i ministr zdravotnictví. Neznám žádnou překážku, proč by obdobnou/stejnou vyhlášku nemohlo vydat MZ ČR. Proto já vidím příčiny jinde, než Vy.
      • Radek Reagovat 04.04.2015
        Pane Drahomíre, typuji, že díky finanční náročnosti to bylo smeteno ze stolu. Nemáte povědomí, kde by se ten návrh dal najít, včetně důvodové zprávy? To neschválení nějaký širší důvod mít musí.
      • Radek Reagovat 04.04.2015
        Pane Drahomíre, podařilo se mi to najít na tomto webu. Bylo snad i naivní, že v tomto znění to může projít. Myslím, že podobné to bude i s těmi náhradami.
        • Drahomír Sigmund Reagovat 05.04.2015
          Nebylo to naivní. Bylo to tam, celý odstavec VIII. sociální program v celé šíři. Zapátrejte, kdo to nechal těsně před hlasováním z PS stáhnout kvůli dojezdu 20 min. Připomenu, že úplně stejné znění zákona o ZZS jen bez odstavce VIII. a s dojezdem 20 min. byl schválen následnou Sněmovnou.