Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Šílená záchranná akce po aktivaci APLIKACE ZÁCHRANKA zaměstnala záchranáře i policii

28.07.2017

Šílená záchranná akce po aktivaci APLIKACE ZÁCHRANKA zaměstnala záchranáře i policii

 

 

Velká a hlavně poměrně složitá záchranná akce proběhla včera 27. 7. 2017 před třetí hodinou odpoledne ve Staňkově. Muž zde prostřednictvím aplikace Záchranka vyslal nouzový signál na dispečink záchranné služby, kdy se operátorce samozřejmě odesílá nejen jméno volajícího a poloha telefonu, ale také informace o jeho zdravotním stavu, tedy to, co do aplikace uživatel sám vyplní. 

 

 

Bohužel zrovna v tomto případě přišla výzva s nepřesným signálem GPS, kdy se telefon lokalizoval s přesností pouze na jeden kilometr. V takovém případě stačí pouze aplikaci použít znovu a nouzový signál se již lokalizuje na pár metrů přesně. Bohužel ale tato druhá výzva již záchrance nebyla osobou v nouzi odeslána.     

"V tomto případě měl volající vyplněno, že je kardiak a na naší straně tak vznikla odůvodněná obava, že je pán bezprostředně ohrožen na životě. Okamžitě jsme vyjeli do udaných souřadnic a zároveň naše dispečerka muži volala. Muž bohužel telefon nezvedal a v takovém případě lze předpokládat, že volající je již v bezvědomí, tedy v akutním ohrožení života," vysvětlil mluvčí záchranářů. 

Situace byla víc než vážná, dispečerka stále marně muži volala a čas letěl. "S žádostí o součinnost jsme se obrátili i na policii s tím, že máme k dispozici jméno a příjmení pána a přibližnou lokaci nouzového volání ve Staňkově. Žádali jsme je o pomoc v dohledání místa bydliště volajícího, protože nebyla k dispozici ani adresa současného bydliště. Rozsáhlé pátrání po muži trvalo všem záchranným složkám hodinu a čtvrt, a byli při něm dokonce využiti i rodinní příslušníci hledaného muže," pokračoval v líčení dramatické situace mluvčí záchranářů.

Rozuzlení, které nakonec přišlo, všem zachráncům na místě ale vyrazilo dech. Když se konečně muže podařilo najít, vyšel záchranným složkám vstříc zcela zdráv a vyšlo najevo, že si pouze hrál s mobilním telefonem a výzvu odeslal omylem. Na zpětná volání pak nereagoval z obavy, že mu prý operátorka nouzové linky vynadá!

"Chtěli bychom tímto důrazně poprosit veřejnost, aby, když se něco takového stane, vždy reagovali na zpětná volání! Splést se může každý, náš dispečink v takovém případě pouze popřeje dotyčnému pevné zdraví a vše bude v pořádku. V tomto případě ale byly zbytečně vázány síly naše i policie v pátrání po někom, o kom jsme se mylně domnívali, že je v ohrožení života," uvedl nám k tomuto případu tiskový mluvčí záchranářů.    

Zdroj: krimi-plzen.cz

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
  • Jan Pokorný Reagovat 07.08.2017
    A bulvár i ubohé příspěvky na různých serverech budou stále plné lživých příspěvků jak záchranka tam přijela pozdě, nepřijela, neochotná atd... Jen by mne zajímalo, kde na světě se někdo o občany stará víc než zdejší systém celého IZS...

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.