Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Skončil další krajský ředitel ZZS

04.03.2009

.

Na záchrance už jsem cítil svoji roli splněnou, nabídka přišla v pravý čas




Publikováno dne: 4.3.2009, Zdroj: Regionální deník

Krajský odbor zdravotnictví, který vznikl rozštěpením odboru sociálních věcí a zdravotnictví, má nového šéfa. Po úterním jmenování do funkce se jím stal dosavadní ředitel krajské záchranné služby Lukáš Kettner. Novinářům po svém jmenování zodpověděl dotazy.

Ta nabídka přišla k vám, byl jste osloven, nebo to byla vaše iniciativa?

Bylo to otevřené, na záchrance už jsem cítil svoji roli jako splněnou, a tato nabídka přišla v pravý čas, kdy jsem byl v tomto rozpoložení. Bylo mi řečeno, jestli bych se nechtěl přihlásit.

Jak byste zhodnotil svou činnost na pozici ředitele krajské záchranné služby?

Na záchrance mě těší, že se za tři roky posunula kvalitativně, péče je lépe zainvestovaná.

Máte pocit, že na záchrance jste dokončil, co jste chtěl?

Záchranka je za tři roky stabilizovaná, má jasně nastavená pravidla a procesy, fungování, což je potvrzené certifikací ISO. Použij i slova jednoho z kolegů: Dítě jsem vychoval a můžu jej vypustit do světa. Budu i nadále pokračovat v rozjetých projektech, například se bude dokončovat tabletový systém. Navíc z postu vedoucího zdravotnického odboru budu mít záchranku v gesci a budu dál sledovat, jak funguje.

Není vám líto titulu ředitel? Nyní budete "jen" vedoucí...

Ve svém věku na pozici a titulech tolik nelpím.

Co bylo důvodem ke změně?

Vidím možnost a vůli v kraji něco ve zdravotnictví změnit, neříkat jen: "Já bych dělal, kdybych mohl..." Je šance zkusit se zdravotnictvím něco udělat. Budeme na odboru dělat vše pro to, aby nemocnice byly na vysoké úrovni, a byl spokojený jak personál, tak pacienti. To jsou dvě věci, které musejí být v souladu.

Chcete pracovat mimo jiné na větším bezpečí v našich nemocnicích, můžete to konkretizovat?

Například se jedná o elektronizaci zdravotnictví, to například znamená, že některé zápisy by se prováděly elektronickou formou, více by se využíval elektronický podpis, také například záznamy z operačních sálů by se přenášely automaticky do nemocničních informačních systémů, čímž se minimalizuje možnost lidské chyby.

To zní hodně futuristicky, máte již představu, na kolik by to odbor zdravotnictví vyšlo?

Samozřejmě záleží, v jakém by byly úpravy rozsahu, zatím mám představu odbornou ve smyslu zdravotnictví. Ale musím mít informace, na kolik by moje představa vyšla, přesnou částku zatím tedy nemám.

Zmínil jste při svém jmenování, že chcete krajské nemocnice posunout z konkurenčního postavení k postavení kooperačnímu. Krajské nemocnice si konkurují, v čem?

V určitém slova smyslu určitě ano. Například personál přechází z jedné nemocnice do druhé. Proto bychom rádi sjednotili podmínky tak, aby třeba k tomuto nedocházelo, aby se více optimalizovala péče, vzdělávání. Máme jen jedny lidské a finanční zdroje a tyje třeba dobře alokovat, aby se všude nedělalo vše, ale aby se třeba v jednotlivých nemocnicích na něco více specializovali.

Jaké jsou podle váš možnosti kraje ve zřízení traumacentra pro kraj Vysočina?

O tom, jestli bude traumacentrum v našem kraj i, rozhodují na ministerstvu zdravotnictví. O něm se může dál jednat, ale nyní z mé pozice není možno říci, zda-li bude, nebo nebude.

Na Vysočině je nedostatek lékařů, ale i dalšího zdravotnického personálu. Jak chcete personál motivovat, aby neutíkal?

Zdravotníky motivuje několik věcí. Tak jako každého pracovníka motivují samozřejmě finance, ale také možnost profesního odborného růstu, možnost stáží. To jsou cesty, kde je třeba se podívat, zda-li jsou všechny možnosti využité a případně je zdravotníkům nabídnout.

Jak se díváte na poplatky ve zdravotnictví a na jejich odpouštění krajskými nemocnicemi?

To je otázka politická, kterou já ze své pozice vedoucího odboru neovlivním.
Nebylo by dobré osmdesát milionů, které kraj vyčlenil na vracení poplatků za ošetření lidí, investovat do krajem zřizovaných nemocnic a jejich vybavení?
To je opravdu otázka na politiky. Mým úkolem je vytvořit koncepci ve zdravotnictví, a pak na to hledat finanční zdroje. Ale to, jestli finance budou chybět, nebo ne, to je otázka pro jiné.

MUDr. Lukáš Kettner

Vystudoval lékařskou fakultu v Olomouci.
V minulosti působil jako lékař v Nemocnici Třebíč, později také na tamní záchranné službě.
Dále působil jako vedoucí lékař výjezdového stanoviště Zdravotnické záchranné služby (ZZS) v Moravských Budějovicích a primář ZZS oblastního střediska Třebíč.
Od roku 2006 byl ředitelem ZZS kraje Vysočina.
4.3.2009 byl radou kraje Vysočina jmenován do funkce Vedoucího odboru zdravotnictví krajského úřadu.

Zdroj - Krajský úřad kraje Vysočina
Michal Kolařík, Regionální deník

Zdroj : zdn.cz


Předchozí odchody v aktualitě z 26 února 2009

Sigmund
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.