Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Socialistická vláda na Slovensku se vypořádala s protesty zdravotníků

27.08.2013

Socialistická vláda na Slovensku se vypořádala s protesty zdravotníků

Protesty slovenských zdravotníků už jsou trestné




Od srpna začala na Slovensku platit novela trestního zákona, která má zdravotníky odstrašit od protestů a stávek. Tato novela vyvolala mezi tamními lékaři a sestrami vlnu velké nevole - podle nich jde o kriminalizační zákon. Novela zavazuje zdravotníky k nové povinnosti v krizové situaci, pokud pravidla poruší, hrozí jim odnětí svobody na dva až pět let…


Pokud v průběhu nouzového stavu zdravotník nenastoupí do služby, může mu ministerstvo zdravotnictví udělit pokutu až do výše 3300 eur a odejmout registraci v profesní komoře na deset let. „Toto považujeme za zásah do ústavou garantovaného práva na stávku a zároveň nesouhlasíme s tím, aby mohla být bez rozhodnutí soudu odejmuta zdravotnickému pracovníkovi registrace v komoře. Výška pokuty je přitom až desetinásobná oproti pokutám, která platí pro ostatní občany,“ uvedla pro Medical Tribune mluvčí slovenské komory zdravotních sester Ivana Květková.

Podle aktuálních informací slovenského tisku už tamní zdravotníci vypsali petici „Stop kriminalizaci – zdravotníci nejsou zločinci!“ Slovenská lékařská komora a další zdravotnické organizace připravují stížnost k Ústavnímu soudu Slovenské republiky.

Lékaři versus sestry

Slovenská vláda prosadila tento bič na zdravotníky v návaznosti na lékařské protesty v roce 2011. Tehdy lékaři podali hromadné výpovědi inspirováni českou akcí „Děkujeme, odcházíme.“ Letos v létě informovala ČTK o tom, že slovenský parlament odsouhlasil zákon, podle kterého mají nemocnice zvýšit plat zhruba osmi tisícovkám lékařů.

Podle dostupných informací je zřejmé, že slovenští zdravotníci rozhodně za jeden provaz netáhnou. Zatímco tamní lékaři se domohli zvýšení svých platů o dvojnásobek, požadavek zdravotních sester připadá slovenským lékařům nelegitimní.

„Aktuální situace odměňování zdravotních sester na Slovensku se oproti loňskému roku ještě zhoršila. Slovenská lékařská komora napadla zákon o minimálních mzdových nárocích sester a porodních asistentek na Generální prokuratuře SR, která podala podnět na Ústavní soud SR. Ten v červnu 2012 pozastavil účinnost zákona a dodnes ve věci nerozhodl. Zákon už rok leží u Ústavního soudu,“ uvedla mluvčí slovenské komory sester.

Někdejší prezidenta komory sester Mária Lévyová před časem pro MT upřesnila požadavky sester na nárůst platového ohodnocení. "V průměru má jít o průměrný nárůst mezd sester o zhruba 24 procent. V praxi to bude znamenat, že někde bude sestrám navýšena mzda o 9 eur, někde o 300 eur i více," uvedla Lévyová.

Sestra jako manažerka pacienta – nižší plat

Nestandardním postupům musejí čelit především zdravotní sestry v nestátních nemocnicích, které sestrám rozdělily pracovní úvazky na úvazek sestry, úvazek administrativní pracovnice, asistentky a manažerky pacienta. Takové dělení úvazku je pro sestry finančně velmi nevýhodný – zaměstnavatel jim při takto rozděleném úvazku může vyplácet nižší mzdu. Pracovní náplň přitom zůstává stejná. „Vedení nemocnic na sestry vyvíjejí nátlak a mnohé sestry tyto změny pod hrozbou výpovědi raději podepsaly,“ poznamenává Ivana Kvetková.

Slovenská komora zdravotních sester a porodních asistentek se snaží proti současnému stavu bojovat na několika frontách.

"Několikrát jsme jednali s představiteli ministerstva zdravotnictví, inspektoráty práce, obrátili jsme se na mezinárodní organizace, na veřejnou ochránkyni práv. Uskutečnili jsme protestní shromáždění před Národní radou SR v Bratislavě i před ústavním soudem v Košicích. Ministerstvo zdravotnictví se od problému distancuje s tím že na nestátní zařízení nemá dosah. Ministryně na posledních jednáních slíbila přípravu nového, společného zákona pro všechny zdravotnické pracovníky, ale v průběhu uplynulého půl roku nás nejen že nepřizvala k jeho připomínkování, ale neviděli jsme ani jeho pracovní verzi,“ říká mluvčí slovenské komory sester.


ivb



Zdroj: tribune.cz

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.