Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Soud se bude znovu zabývat žalobou na ZZS za odvoz novorozence

21.05.2012

Soud se bude znovu zabývat žalobou na ZZS za odvoz novorozence

 

Soud musí v kauze nechtěného převozu do porodnice opět rozhodnout

 


Brněnský krajský soud se bude opět zabývat sporem mezi mladou ženou a jihomoravskou zdravotnickou záchrannou službou kvůli jejímu domácímu porodu. Loni v srpnu na zdravotnících vysoudila omluvu a celkem 100.000 korun odškodného pro sebe a svého syna za to, že musela na nátlak lékaře Roberta Zodla ze záchranky odjet po porodu i s dítětem do nemocnice.

Vrchní soud v Olomouci ale tento verdikt brněnského soudce Michala Ryšky zrušil a věc mu vrátil k opětovnému projednání.

Zatímco podle Ryšky, který se už zabýval mnoha známými a složitými kauzami na ochranu osobnosti, lékař Zodl pochybil, prezident Václav Klaus má na věc opačný názor. Zodlovi udělil v úterý Zlatý záchranářský kříž in memoriam za výjimečný přínos pro záchranářství, a to za záchranu života dítěte, které se dostalo nemocnice značně podchlazené.

Konečný verdikt v komplikované při bude odpovědí na otázku, kde vlastně končí práva rodičů při domácích porodech a nakolik mohou zdravotníci respektovat jejich přání nebýt zcela začleněn do státního zdravotního systému.

Dnes třicetiletá žena přivedla na svět syna Timura v bytě v únoru 2010 v brněnské Údolní ulici. Bydlela jen několik set metrů od porodnice Na obilním trhu. Porod byl nečekaný, rychlý a když už proběhl bez lékařů zdárně, žena do porodnice nechtěla. S manželem přesto přivolali záchranáře.

Dorazili asi hodinu po narození chlapce. Lékař Zodl oddělil pupeční šňůru. Podle úřední dokumentace byla sice matka i dítě v pořádku, on ale žádal, aby odjela sanitkou do porodnice. Hodinu ji přesvědčoval. Matka svolila až po příjezdu policie. Dítě bylo přivezeno do porodnice podchlazené. Na příjmu mělo 33,6 stupně Celsia a tři dny strávilo v inkubátoru.

Neústupnost doktora Zodla chlapci nepochybně zachránila život, uvádí se na webu záchranářů k jeho úternímu ocenění prezidentem. Jenže matka situaci vidí jinak. Podala na zdravotníky žalobu s žádostí o omluvu a finanční odškodné.

Soudce Ryška jí vyhověl. V dochované dokumentaci nenašel nic, co by svědčilo o nutnosti převozu. Lékař Zodl v době řešení pře zemřel ve věku pouhých 43 let.

Vrchní soud (VS) v Olomouci Ryškův verdikt zrušil. Brněnský soudce bude muset nově rozhodnout, zda je vůbec žaloba na ochranu osobnosti v této kauze možná a zda nejde o správní soud.

Pokud Ryška rozhodne, že nejde, bude muset podstatně doplnit dokazování. VS požaduje, aby nechal vypracovat znalecký posudek ke stavu dítěte od lékaře-neonatologa, aby podrobně zkoumal, do jakých hygienických podmínek se dítě narodilo, a více zjišťoval, co přesně zapříčinilo podchlazení chlapečka po narození.

"Neztotožnili jsme se ani se závěrem (soudce Ryšky), že lékař si ve vztahu k matce počínal příliš autoritářsky. K tomu jsme nenašli žádný důkaz ve spise," řekl ČTK mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy. Spor by se mohl u krajského soudu začít znovu projednávat už v nejbližších týdnech.

 

 

 

 

ČTK Vladimír Klepáč

 


Zdroj: tribune.cz


Související články

Pomohl dítěti. Pak přišla stížnost, stres a náhlá smrt

Diskutujme o domácích porodech, vyzvala Wagnerová a popudila kolegy

Liga lidských práv chce u soudů prosadit nárok žen na porod doma

Domácí porody jsou jen špičkou ledovce

O porodech doma se bavit nebudou

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © 2020 Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.