Speciální tým ZZS MSK cvičil zásah u pacienta s Ebolou

Speciální tým ZZS MSK cvičil zásah u pacienta s Ebolou

Ve středu 22. listopadu proběhlo prověřovací cvičení týmu pro vysoce nakažlivé nemoci ZZS MSK. Šlo o cvičení doporučené Ministerstvem zdravotnictví ČR a připravené ve spolupráci s nemocnicí Na Bulovce. Simulován byl zásah u pacienta s podezřením na jednu z velmi nebezpečných infekčních chorob, a sice Ebolu.

Zásahový tým nejprve provedl ošetření pacienta (figuranta) v domácím prostředí, a to poté, co se dle scénáře navrátil z exotické destinace, přičemž jevil specifické příznaky svědčící pro onemocnění vysoce nakažlivou chorobou. Po simulovaném ošetření a zajištění, při němž záchranáři pracovali již v ochranných oblecích, následoval reálný transport postiženého do specializovaného centra – kliniku infekčního lékařství nemocnice Na Bulovce. Figurant byl po celou dobu jízdy přepravován v uzavřeném bio boxu a tým jej ošetřoval za stálého použití bariérových pomůcek. V pražské nemocnici pak následoval nácvik předání nemocného, spolupráce s tamními zdravotníky a nakonec i dekontaminace zasahujících záchranářů i jejich vybavení.

Cvičení týmu, které bylo zahájeno před pátou hodinou ranní, skončilo návratem záchranářů zpět na základnu Ostrava-Jih ve večerních hodinách. Smyslem náročného metodického zaměstnání bylo nejen precizovat postup týmu pro ostrý zásah a dodržení všech nezbytných úkonů při něm. Cílem bylo i v reálných podmínkách vyzkoušet pohyb a práci v ochranných oblecích po dobu několika hodin, jakož i spolupráci členů týmu se zdravotníky v cílovém zdravotnickém zařízení.

Proběhlé cvičení potvrdilo plnou připravenost ZZS MSK a jejího týmu pro vysoce nakažlivé nemoci, k efektivnímu a bezpečnému zásahu v případě výskytu takto závažné situace. Jde sice naštěstí co do četnosti o výjimečné události, avšak s vysokou mírou rizika pro pacienta, jeho okolí i zdravotníky. Z těchto důvodů je precizní příprava na ně naprosto nezbytná.

PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ZZS MSK