Spor ženy a záchranářů zkomplikoval otec dítěte, změnil výpověď

16.06.2012

Spor ženy a záchranářů zkomplikoval otec dítěte, změnil výpověď

Spor ženy a záchranářů zkomplikoval otec dítěte,
změnil výpověď

Spor mezi mladou ženou a jihomoravskou zdravotnickou záchrannou službou kvůli domácímu porodu dnes zkomplikoval otec dítěte. U Krajského soudu v Brně částečně změnil svou původní výpověď. Žena se podle něj v den porodu chovala divně, "vyšinutě", nekomunikovala a nepřála si, aby volal záchrannou službu.

Byt byl podle otcova dnešního vyjádření "ve strašném stavu", což prý mohlo lékaře vést k obavám o dítě. Někdejší partneři už spolu nežijí, mají špatné vztahy.

Nelze předjímat, jak dlouho ještě spor potrvá. Soudce Michal Ryška novinářům potvrdil, že nechá zpracovat nový znalecký posudek od lékaře-neonatologa. Nařídil mu to Vrchní soud v Olomouci.

Otec dříve hájil postoj matky, zastánkyně domácích porodů. Dnes u soudu jako svědek například uvedl, že lékař k ženě přistupoval vlídně. Teprve později mu prý "praskly nervy", ale na matku ani poté nekřičel.

"Působilo to na mě tak, že lékař neví, jak nám vysvětlit, že to tam (v bytě) vypadá strašně a že by bylo lepší dítě odvézt. Snažil se domlouvat matce, ale to nešlo," řekl otec. Svou dřívější výpověď vysvětlil tím, že si chtěl získat respekt u tehdejší partnerky.

Loni v srpnu rozhodl Krajský soud v Brně ve prospěch ženy. Na zdravotnících vysoudila omluvu a celkem 100.000 korun odškodného pro sebe a svého syna za to, že musela na nátlak lékaře Roberta Zodla odjet po porodu i s dítětem do nemocnice. Vrchní soud v Olomouci ale verdikt zrušil a věc vrátil k opětovnému projednání.

Dnes třicetiletá žena přivedla na svět syna Timura v únoru 2010 na rozkládacím gauči v bytě v brněnské Údolní ulici. Bydlela jen několik set metrů od porodnice na Obilním trhu. Porod byl rychlý. Otec nakonec zavolal záchrannou službu, aby lékař přestřihl pupeční šňůru.

Lékař Zodl dorazil asi hodinu po narození chlapce. Podle úřední dokumentace byla sice matka i dítě v pořádku, on ale žádal, aby pro jistotu odjela sanitkou do porodnice. Hodinu ji přesvědčoval. Matka svolila až po příjezdu policie.

Na příjmu v porodnici bylo dítě údajně podchlazené, mělo teplotu jen 33,6 stupně Celsia a tři dny strávilo v inkubátoru. Podle záchranářů Zodl zachránil chlapci život.

Matka ale situaci viděla jinak a podala na zdravotníky žalobu s žádostí o omluvu a náhradu újmy. Krajský soud původně dal žalobě za pravdu, v dokumentaci nenašel nic, co by svědčilo pro důvod k převozu.

Vrchní soud nařídil doplnit dokazování. Krajský soud musí zkoumat, do jakých podmínek se dítě narodilo a co přesně způsobilo podchlazení chlapečka. Vrchní soud se neztotožnil ani se závěrem, že si Zodl vůči matce počínal příliš autoritativně.

Krajský soud dnes v rámci dokazování znovu přehrál záznam všech tísňových rozhovorů mezi rodiči a zdravotníky, stejně jako komunikaci mezi Zodlem a jeho kolegy.

Lékař Zodl nedávno zemřel, bylo mu 43 let. Prezident Václav Klaus mu udělil Zlatý záchranářský kříž in memoriam za výjimečný přínos pro záchranářství, a to právě za záchranu podchlazeného chlapce.

ČTK Jan Tomandl

Zdroj: tribune.cz