Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Starostka Slepotic:“Záchranář – sanitář nenahradí odbornost lékaře..“

15.08.2010

Starostka Slepotic:“Záchranář – sanitář nenahradí odbornost lékaře..“

Holicko se zlobí:
"Vraťte nám záchranku s lékařem!"Sanitky záchranné služby z Holic na Pardubicku přestaly v některých případech vyjíždět s lékařem. Doktorů mají záchranáři málo. Starostové obcí na Holicku se proti tomu bouří. Zástupci svazku obcí Loučná odevzdali hejtmanovi otevřený dopis. Obávají se toho, že na úsporné opatření doplatí pacienti. "Rozhodně to poškodí v první řadě pacienty, buď na zdraví, nebo v krajním případě na životě, nebude-li v dostižné době na blízku lékař," řekl předseda svazku Josef Ulrych.

Krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová řekla, že systém měnit nebude. „Jsme jeden z posledních krajů, který nemá takzvaný rendez - vous systém. Kromě Holic jezdí k pacientovi tříčlenné posádky, tedy i s lékařem,“ řekla Tauberová.

Systém se zavádí pouze proto, že je nedostatek externích i kmenových lékařů u záchranné služby. „Zákon mi nenařizuje, jestli musí k pacientovi přijet lékař, nebo jen sestra, či přiletět vrtulník,“ řekl ředitel krajské záchranky Pavel Svoboda. Podle něj je pro zraněného člověka důležité, aby se o něj někdo odborně postaral, nikoliv aby ho okamžitě začal léčit.

V Holicích jezdí sanitka bez lékaře v odpoledních a nočních hodinách. V případě vážnější nehody nebo akutního ohrožení života vypomáhá posádka s lékařem z Pardubic. „Tohle ale občanům nepomáhá. Navíc záchranář - sanitář nikdy nenahradí odbornost lékaře a pravomoci, které má. Pokud vyjede na místo lékař, může ho zaléčit na místě a může zůstat v domácí péči,“ řekla starostka Slepotic Jana Bořková. Nespokojení starostové jsou navíc přesvědčeni, že posádky bez lékaře záchrance peníze neušetří. „Pacient bude muset být převezen do krajské nemocnice. Posádky budou vykazovat hodiny navíc a k dispozici v tu dobu nebude v regionu nikdo,“ řekl Ulrych.

Zdroj: zdn.cz


Související články

V Holici už záchranka omezila provoz, obce se bouří

Záchranáři budou jezdit bez lékaře, chybějí lidiKomentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © 2020 Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.