Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Stíhán bývalý pracovník ARO z H.B.

03.12.2006

.

Kriminalisté zahájili trestní stíhání bývalého zaměstnance nemocnice v Havlíčkově Brodě v souvislosti s úmrtím sedmi pacientů. Dalších deset případů policie prověřuje. Zaměstnanec jednotky intenzivní péče (ARO) je podezřelý z toho, že pacientům podal ředěný heparin, který se používá v léčbě akutního koronárního syndromu. K činu se muž přiznal.
.
3.12. 2006 12:41 - 17:41 Aktualizováno

"Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších případů pokusu o usmrcení osoby," uvedl na mimořádné tiskové konferenci ředitel východočeské policie Rudolf Přibyl s tím, že pachatel byl zadržen v pátek. Policie jej obvinila ze sedmi případů úmrtí, deset dalších prověřuje. Obětem bylo od 78 do 56 let, jedna byla mladší, pachatel si je vybíral náhodně. Lék, který způsobuje nadměrné krvácení, jim podával, když byly v bezvědomí nebo pod prášky.
"Od zatčení pachatel spolupracuje, chová se přirozeně, nehledá vyhýbavé odpovědi. Myslíme si ale, že to, co nám uvádí, není vše," dodal Přibyl, odmítl ale sdělit další podrobnosti.
Vraždění začalo už v květnu
Nemocnice začala evidovat případy, které se vymykaly standardům, v polovině května. "U zemřelých jsme zjistili závažné poruchy krevního srážení. Neobvyklá byla jejich četnost. Provedli jsme kontrolu a zjistili, že u většiny byla jedna osoba z personálu oddělení anestézie," upřesnil primář ARO Pavel Longin.
24. září vedení nemocnice nabylo podezření, že se jedná o úmrtí úmyslná a okamžitě s pracovníkem rozvázala poměr a podala trestní oznámení. V té chvíli se případem začali zabývat kriminalisté. "Případ je skutečně velmi rozsáhlý a komplikovaný," vysvětlil Přibyl s tím, že oběti byly na ARO přivezeny po úrazech a náročných operacích. V takové situaci bylo nadměrné krvácení normální.
Překvapující je, že po ukončení pracovního poměru s nemocnicí v Havlíčkově Brodě byl pachatel přijat na pár týdnů do nemocnice v Jihlavě. Tuto okolnost vysvětlil hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil tím, že zákon neumožňuje, aby se zaměstnavatel na potenciální zaměstnance informoval dopředu u předchozí firmy. "To je v právním řádu pokládáno za diskriminační," poznamenal.
Pachatel lituje jen toho, že ho chytli.
Vyšetřovatel Milan Jušta uvedl, že pachatel se k činu doznal. "Jedná se o velmi inteligentního člověka, který využíval svých vědomostí a podával lék v mírách, ve kterých byla jeho přítomnost velmi těžce odhalitelná," řekl Jušta. Vrah prý lituje jen toho, že byl dopaden.
To, co stálo za pachatelovými činy, není zatím jasné. "Motivace zůstává v šetření, protože jeho vyjádření jsou nevěrohodná, jsme si ale jistí, že to nemá nic společného s eutanazií, jedná se o úmyslné vraždy," upřesnil Jušta.

Případy odsouzení zdravotníků za vraždy

15. listopadu 1999 - Americký ošetřovatel Orville Lynn Majors (38), který dal šesti pacientům smrtelné injekce, byl odsouzen k 360 letům vězení. Souzen byl pouze za sedm případů, na svědomí mohl mít až 130 lidí.
31. ledna 2000 - Britský lékař Harold Shipman byl odsouzen za vraždu 15 pacientek k několikanásobnému doživotí. Shipman, který v lednu 2004 spáchal ve vězení sebevraždu, mohl podle posledních zkoumání zavraždit až 355 lidí. Sám se k činům nepřiznal a jeho motivy zůstaly neznámé.
18. února 2000 - Brazilský ošetřovatel Edson Izidoro Guimareas byl odsouzen k 76 letům odnětí svobody za vraždu čtyř pacientů v květnu 1999, za které obdržel finanční odměnu od pohřebních ústavů. Obětí mohlo být mnohem více.
12. března 2002 - Ošetřovatel nemocnice v americkém Los Angeles Efren Saldivar (32) se přiznal, že od roku 1989 usmrtil 40 až 50 pacientů údajně na prahu smrti. Výměnou za přiznání k šesti vraždám byl ušetřen trestu smrti, dostal šestinásobné doživotí.
31. ledna 2003 - Za usmrcení šesti těžce nemocných pacientů v nemocnici Mant-La-Jolie u Paříže byla 33letá ošetřovatelka Christine Malevreová odsouzena k deseti letům vězení. Původně se přiznala až ke 30 vraždám pacientů v letech 1997 až 1998.
25. března 2003 - Nizozemská ošetřovatelka Lucia de Berková (41) byla odsouzena k doživotnímu vězení za vraždu čtyř pacientů (z toho tří dětí) a pokus o vraždu dalších tří, kterým podala smrtící dávky léků. Obviněna byla ze zavraždění 13 pacientů mezi únorem 1997 až zářím 2001.
28. ledna 2005 - Švýcarského ošetřovatele Rogera Andermatta (36), jemuž bylo prokázáno usmrcení 22 osob v letech 1995 až 2001, odsoudil tribunál v Lucernu k doživotnímu vězení. Zabíjel především staré ženy u nich doma i v domovech důchodců. Buď jim podal vysoké dávky léků na uklidnění, nebo je udusil polštářem.
2. března 2006 - Ošetřovatele Charlese Cullena (46), který za 16 let usmrtil zřejmě až 40 pacientů, odsoudil soud v americkém státě New Jersey k jedenáctinásobnému doživotí. Trestu smrti unikl díky svému přiznání. Odsouzen byl za 22 prokázaných vražd.
10. května 2006 - K doživotnímu vězení byl odsouzen 25letý britský pomocný ošetřovatel, který zabil dva pacienty a injekcemi se smrtící dávkou anestetik vážně zranil 15 dalších. Benjamina Geena podle prokurátora vzrušovalo, když viděl pacienty, jak mají po jím podaných lécích potíže s dechem. Případy se staly od prosince 2003 do ledna 2004 ve městě Banbury západně od Londýna.
20. listopadu 2006 - Doživotní trest vězení uložil soud v jihoněmeckém Kemptenu 28letému ošetřovateli Stephanu Letterovi za usmrcení 28 pacientů injekcemi naplněnými směsí léků. Oběťmi byli v nemocnici v alpském Sonthofenu většinou starší lidéZdoje : seznam.cz, Novinky, ČTK

Advokát Vítězslav Menšík, který obhajuje Petra Zelenku stíháného za vraždy osmi pacientů nemocnice v Havlíčkově Brodě, řekl v rozhovoru pro Právo, že jeho klient má výčitky svědomí a do jisté míry je smířen s tím, že stráví dlouhá léta ve vězení. Přípravek heparin, kterým svým obětem způsoboval vykrvácení, podle advokáta sléval ze zbytků v prázdných lahvičkách.

6.12. 2006 01:00

HRADEC KRÁLOVÉ - Váš klient Petr Zelenka se přiznal, že jako zaměstnanec nemocnice zabíjel heparinem nemohoucí pacienty. Jak se při policejním výslechu choval?
Na otázky vyšetřovatele odpovídal zcela klidně a spontánně, a pokud to mohu posoudit, i cekem podrobně.

Popisoval podrobně i to, jakým způsobem lék aplikoval a kde ho získával?
Získávání heparinu nebyl problém, na oddělení byl volně k dispozici. Prázdné lahvičky se měly ničit, jenže na dně vždy zůstal malý zbytek tekutiny. Obviněný řekl, že si zbytky slil a když měl potřebné množství, aplikoval lék stříkačkou přímým vpichem. Někomu jednou, někomu dvakrát, v jednom případě uvedl, že dokonce třikrát.

Vysvětlil nějak co jej vedlo k takovému jednání?
Jediné vysvětlení, které poskytl a kterého se stále drží, vyznívá v tom smyslu, že chtěl jakýmsi způsobem zkoušet lékaře, jak budou reagovat na náhlé změny zdravotního stavu pacientů.

Přišla řeč i na to, zda neměl v minulosti nějaké psychické problémy?
Hovořilo se o tom a tvrdil, že nic takového neměl, ani v jeho rodině se žádné podobné problémy nevyskytly.

Jak na vás Zelenka u výslechu působil? Byl rozrušený, nervózní, ustrašený?
Vůbec ne, choval se klidně, vstřícně, nevytáčel se, nezapíral a ochotně s vyšetřovatelem spolupracoval. O některých pacientech mluvil poměrně podrobně, pamatoval si je, dokázal třeba říci, na kterém lůžku konkrétní člověk ležel.

Když své činy páchal, uvědomoval si riziko dopadení a potrestání?
Ne, byl si naprosto jistý, že se mu vše daří dokonale kamuflovat. Prý dával heparin pacientům, kteří většinou nebyli přímo v jeho péči, aby případné podezření nepadlo na něho. Ze stejného důvodu podával preparát před koncem své pracovní doby, a tak k úmrtí docházelo v době, kdy on už tam nebyl.

Zatčení ho tedy muselo překvapit?
Ano. Nyní mi připadá, že už je smířený s tím, že jej čeká tvrdý trest. Svých činů lituje.

Zdroj : seznam.cz

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.