Středočeská záchranka letos obnoví polovinu sanitního vozového parku

24.01.2012

Středočeská záchranka letos obnoví polovinu sanitního vozového parku

Středočeští záchranáři dostanou 48 nových sanitek za 110 mil. Kč

Středočeská záchranná služba letos získá 48 nových sanitek, které stály kolem 110 milionů korun. Vymění přes polovinu vozového parku, který se dostává k hranici životnosti. Investici uhradí kraj. ČTK to zjistila od hejtmana a záchranářů.

Podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) se sanitky středočeských záchranářů několik let kvůli úsporám neobnovovaly. Nyní je výměna nutná, protože se auta kvůli velkému vytížení dostávají na hranici životnosti. „Podařilo se nám vysoutěžit vozy Volkswagen se speciální zástavbou. Nyní se začnou vyrábět a dodávat je budeme během roku,“ uvedl Rath.

Dodal, že Volkswagen vyrobí pouze vozidla. Speciální zástavba sanitky se musí nechat udělat v tuzemsku. Nové sanitky středočeských záchranářů budou podle Ratha specifické v tom, že budou mít odmontovatelnou zástavbu se zdravotnickým vybavením, která má delší životnost než auto. „Když to někdo bude chtít ekonomicky využít (v budoucnosti), tak nakoupí jenom ty podvozky a přendá na ně zástavbu, která mívá až dvojnásobnou životnost,“ poznamenal Rath.

Podle mluvčí středočeských záchranářů Terezy Janečkové bude polovina nových aut uvedena do provozu v prvním pololetí roku. Středočeská záchranná služba má 85 sanitních vozů, jejich průměrné stáří je sedm let. Nejčastěji jsou ve vozovém parku sanitky značek Volkswagen a Mercedes. Hranice výměny vozidel se podle mluvčí pohybuje kolem 250.000 najetých kilometrů.

Zdroj: zdn.cz