Středočeská záchranka pořídila nové mobilní středisko pro zásahy v terénu při MU

22.02.2017

Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje má nové mobilní středisko pro zásahy v terénu. Je v něm veškeré zázemí potřebné pro organizaci zásahu i pro případné přespání. Záchranáři tak mohou pracovat efektivněji a také lépe reagovat na situaci v terénu, například při události s větším počtem zraněných.

foto: modrahvezdazivota.cz

Mobilní středisko si převzalo vedení záchranné služby spolu se třemi speciálně upravenými automobily Škoda Yeti u středočeského hejtmanství.

Mobilní operační středisko slouží v případě krizových situací, například povodní nebo teroristického útoku. Podobné zatím středočeští záchranáři k dispozici neměli. „Toto speciální vozidlo bude využíváno k řízení zásahových akcí přímo v místě mimořádné události či krizové situace a bude plnit funkci jakési prodloužené ruky operačního střediska tísňové linky 155, která sídlí v Kladně,“ uvedl ředitel středočeské záchranky Martin Houdek.

Ve vozidle jsou instalovány komunikační i další speciální technologie, nechybí ani zázemí pro operátory a štáb: toaleta, sprcha, zásobník na pitnou vodu, kuchyňský kout, lůžková část a zasedací část vozu. Pořízení střediska vyšlo kraj na více než tři miliony korun, většinu nákladů ale pokryla dotace ministerstva zdravotnictví.

Nové vozy Yeti budou sloužit lékařům, kteří už několik let vyjíždějí k případům v rámci systému rendez-vous v samostatném voze, aby mohli, pokud to stav pacienta umožní, přejet rovnou k dalšímu případu a nemuseli se se sanitkou vracet do nemocnice. Nová auta jsou určená pro základny v Mladé Boleslavi, Vlašimi a v Brandýse nad Labem.

Loni vyjely vozy rendez-vous zhruba k 25.000 případů. Tři Yeti stály necelé tři miliony korun, hejtmanství je nakoupilo z peněz fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

ČTK