Systém řízení křižovatek, jehož cílem je zvýšit bezpečnost vozidel IZS

07.05.2012

Systém řízení křižovatek, jehož cílem je zvýšit bezpečnost vozidel IZS

Slovák vynalezl systém, který sanitkám uvolní křižovatky

Nový systém řízení křižovatek má zabránit nehodám sanitních a policejních vozů. Vozidla s právem přednosti v jízdě se totiž často dostávají do kolize s ostatními účastníky silničního provozu.

Slovák Bohuslav Lakota z Liptovského Mikuláše vynalezl systém, který vyšle signál světelné křižovatce, která na základě toho uvolní přejezd vozidlům s právem přednostní jízdy. Jak informovala televize Markíza, vynálezce připravuje uvedení systému do praxe společně se Žilinskou univerzitou.

„Na křižovatce bude umístěno zařízení, které přijme signál a okamžitě přepíná režim křižovatky tak, že uvolní směr, z něhož přijíždí sanitní vůz. Ostatní směry přepnou na červenou,“ vysvětluje Lakota.

Vynálezce bydlí v centru Liptovského Mikuláše a z okna vlastního bytu viděl několik nehod sanitních nebo policejních vozů na nedaleké světelné křižovatce.

Kvůli systému se musí doladit zákony

Odborníci potvrdili, že z pohledu bezpečnosti se jedná jednoznačně o přínos. Je však potřebné dotáhnout některé věci, aby systém měl podporu v legislativě. Rovněž bude potřebné zabezpečit finanční zdroje a dohodnout celou záležitost s dodavateli světelných zařízení na křižovatkách.

Mluvčí Úřadu průmyslové vlastnictví Július Šípoš uvedl, že budou zkoumat, zda je vynález celosvětově nový.

Ivan Vilček (Bratislava), Právo

Zdroj: novinky.cz