Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Termofólie, alufólie, termoizolační fólie, izotermická fólie, izoška…

01.12.2013

Termofólie, alufólie, termoizolační fólie, izotermická fólie, izoška…

 

Termofólie, alufólie, izofólie,

termoizolační fólie, záchranná přikrývka,

izotermická fólie, izoška…

 

Bájný předmět z oblasti první pomoci – a to jak odborné, tak laické. Vídáme jej ve filmech při dojemných scénách, kdy se tím přikryje skoro každý pacient před naložením do sanitky. Poté se objevil na pultech lékáren a v některých lékárničkách. Dnes jej dokonce povinně obsahuje každá autolékárnička. Proč bájný? Inu protože kolem této “záchranné přikrývky” panuje obrovské množství mýtů, nepravd a legend. A jak jsem naznačil už v názvu článku, vlastně ani nevíme, jak jí správně říkat.

 

Takže: co to vlastně je?

Izofólie/isofolie (což je mimochodem asi nejvhodnější název) je plastová (polyethylenová) fólie, na kterou je v tenké vrstvě chemicky nanesen hliník. Už teď jsme rozbili jeden z prvních mýtů – většina lidí si totiž myslí, že je vyrobena z kovu. Není.

Touto informací hned rozbijeme několik dalších mýtů. Tak za prvé, alufólie či termofólie, jak chcete, je hořlavá! Odolává teplotám do cca 140°C a pak začíná měnit vlastnosti. Dá se bez potíží propálit cigaretou. Nepředstavujte si to tak, že by vzplála – to ne. Ale k ohni bych si v ní určitě nesedal.

Za druhé, ta takzvaná “izoška” či “metalizovaná termoizolační fólie” je průsvitná. No fakt! Vrstva hliníku, která je na ní nanesená, je totiž tenká jen pár mikrometrů.

A za třetí, když jste drsňáci a máte “tu lepší”, čili “tu která umí chladit i hřát”, neboli “tu zlatou a stříbrnou”, tak vůbec nejste drsňáci. Není to stříbro, ale hliník. Není to zlato, ale barvivo (kdo jste to zlato během krize doma zkoušeli z fólie oloupat a prodat, už to asi víte). A mimochodem, drsňáci, ta vaše cool hračka ani nehřeje, ani nechladí. Prostě izoluje.

 

Stříbrná a zlatá

(obrázek s mýtem o první pomoci ukazuje na adresu Mýty o první pomoci)

Znáte knihu “Král stříbrný, král zlatý”? Abych se přiznal, je mi jedno, kterej je kterej – přijdou mi jak jeden za osumnáct a druhej bez dvou za dvacet. No a s termofólií či alufólií je to stejný. Náš kolega Honza Smolek si totiž vzal katateploměr, pár fólií, pár kamarádů a napsali podrobnou studii na základě přesných měření. A na co přišli? Je úplně jedno, kterou stranou to dáte na pacienta a kterou ven. Chová se to pořád stejně. Takže jedinej důvod, proč ty fólie dělat z jedný strany “zlatý” a z druhý “stříbrný” je ten, že se to pak líp prodává (správně tušíte, že ty dvojbarevné jsou dražší). Smutný, co?

 

Co “izoška” teda vlastně umí?

Odrazí až 80 % tepla vyzářeného lidským tělem do okolí, dočetl jsem se na na www.podzemi.net. Jenže pozor – to neznamená, že zachrání 80 % veškerého tepla, které pacient ztrácí! Teplo totiž ztrácíme více cestami:

  • Sáláním / zářením – zde izofólie funguje a ztráty tepla touto cestou účinně omezuje.
  • Prouděním – i tento způsob ztráty tepla isofólie účinně omezí, protože neprofoukne.
  • Vedením / dotykem – tento způsob ztráty tepla fólie neomezí. Pokud položíte mezi pacienta a studenou zem fólii, bude se sice vyzářené teplo vracet zpět, ale stykem s chladnou zemí budou ztráty tepla vesele pokračovat
  • Dýcháním – inu, izofólie je neprodyšná – takže když s ní pacientovi ucpeme nos a ústa, určitě zabráníme ztrátě tepla dýcháním… Ne. Tudy cesta nevede.

Nicméně, ztráty tepla určitě výrazně omezí. A jak se v poslední době ukázalo v několika výzkumech, při šoku byl tepelný komfort pacienta donedávna velmi podceňován.

Izotermická fólie dále chrání proti profouknutí – je to vynikající kamarádka do nepohody na všechny výlety, zejména do hor. Při měření se zjistilo, že nejlepších výsledků se dosahuje v okamžiku, kdy na vás promokne oděv a nemáte suchý – když se v takové situaci zabalíte do fólie, hodně to pomůže.

Termofólie je také nepromokavá – pokud jste někam ven vyrazili s nedostatečnou výbavou, zastihne vás déšť a nic nepromokavého nemáte, dá se z ní udělat improvizovaná pláštěnka. Je to ale také nevýhoda – to, že se dobré bundy dělají z goretexu nebo jiné membrány, má svůj důvod. Lidské tělo vypařuje spoustu vody a pokud se zabalíte do fólie, tak ta voda zůstává na vaší straně. Při fyzické námaze a v suchém oděvu ji nepoužívejte – způsobíte jeho provlhnutí a váš tepelný komfort se zhorší. Stejně do ní nebalte spacák, ve kterém spíte. Ráno bude vlhký a vy budete klepat kosu.

Pokud se do ní má zabalit celé lidské tělo, jsou potřeba alespoň dvě. A nebo být hodně šikovní, kus z ní utrhnout a pokrývku hlavy udělat nějak improvizovaně. Výborná je po porodu, kdy nezbytně potřebujete zajistit teplo novorozence. Než se ale do balení pustíte, zamyslete se nad tím, jak se ten člověk, pokud ještě žije, během pár minut zapaří. A pokud už nežije, pak si dejte bacha, jestli se někdo nekouká. A mějte dobrý alibi. A rukavice.

Říkali jsme, že je průsvitná. Jasně, ale stín vrhá i tak. Pokud se někde v horách potřebujete ukrýt před slunečními paprsky, bude vám dobrým pomocníkem. A s jejími rozměry (někdy až 160×220 cm) můžete vytvořit docela obstojný přístřešek.

Na začátku jsme mluvili o záchranářích ve filmu – a nebylo to pro nic za nic. Záchranná přikrývka má totiž i funkci psychosomatickou, protože každý pacient to z těch filmů zná. Její prosté natažení přes pacienta znamená tudíž pro pacienta jasný signál: jsem zachráněn.

 

Pár tipů závěrem

Asi vás zajímá, kterou si vlastně koupit, že? Kupte si prostě tu nejlevnější. Normy musejí splňovat všechny, takže ať si koupíte jakoukoliv, bude fungovat. Řešit zlatou a stříbrnou doporučuji jen pokud potřebujete, aby vám to ladilo ke kravatě. Mimochodem, všimli jste si, že vojáci mají fólii opravdu zelenou?

Ještě jedno využití jsem nezmínil – improvizované krytí popálenin. Když je překryjete fólií namísto obyčejného obvazu, bude se pak to krytí na operačním sále z ran velmi snadno odstraňovat. Obvazy z popálenin s sebou vždy vezmou nějakou tu tkáň (pokud to nejsou přímo popáleninové obvazy). Pokud ale máte popáleninový balíček, použijte samozřejmě ten.

Posledním mýtem, který rozbijeme, bude upjatá představa, že izofólie se používá jen pro první pomoc. Blbost. Mějte trochu fantazii! Když už tu autolékárničku v autě máte, tak se aspoň ty věci naučte používat. Takže:

  • Je to super podložka na zem, když si potřebujete lehnout pod auto, protože vám upadl výfuk. Až někam pojedete v saku, zjistíte sami. Stejně tak se dá použít jako podložka pod materiál – např. při lezení nebo když máte cigáro v puse a zapalovač na dně krosny.
  • Blíží se zima a začíná mrznout. Dáváte si na čelní sklo noviny, abyste ráno nemuseli škrábat? Zkuste “záchrannou přikrývku”. Budete příjemně překvapení.
  • Potřebujete se zbavit otravných dětí? Nechte je fólii rozbalit (a ať si s ní klidně chvíli hrajou) a pak jim dejte za úkol dostat jí zpět do původního obalu. Kam se hrabe lego…
  • A na závěr – nemáte peníze na vánoční ozdobičky? Nebo chcete originálně zabalit vánoční dárek či kytku? Není problém. “Izotermická fólie” se velmi snadno trhá do potřebných tvarů a velikostí. Ty dárky jsme ještě nezkoušeli, ale na stromečku to náhodou vypadá skvěle. Ken Braveman by mohl vyprávět… (odkaz na www.PrPom.cz)

Líbil se vám článek? Přijeďte se dozvědět víc na zážitkový kurz První pomoc v zimních horách! (www.prpom.cz/zimnihory2014) Více informací po kliknutí na letáček vpravo (letáček odkazuje na www.prpom.cz/zimnihory2014).

 

Mgr. Ondřej Koudela

Komentáře k článku
  • Matěj Dvořák Reagovat 08.06.2014
    Výborný článek,moc pomohl.
    rozhodně palec nahoru
  • Miroslav Mačák Reagovat 02.11.2014
    Článek je pro mne poučný, ale je tam jedna zásadní chyba. Hliník patří do skupiny neželezných kovů, takže tato pokovená fólie skutečně obsahuje v povrchové vrstvě kov.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.