Těžko na cvičišti, lehko na bojišti !

26.10.2008

.

Nejen pro korunu, ale hlavně pro názornou instruktáž
si nechal člen vedení Komory záchranářů ZZS ČR
Tomáš Petr “vrtat koleno“ !

Na našem trhu se objevila novinka od firmy Vidacare, pro zajištění intraoseálního vstupu. Přibyl tak další možný způsob pro zajištění infuzní terapie a pro podání léčiv při neodkladné resuscitaci v případech, kdy se nám v terénu nepodaří zajistit žilní linku standardními způsoby.

Něco k intraoseální kanylaci:

Intraoseální kanylace je jedinečnou alternativou zajištění přístupu do oběhu v případech, kdy není možno zajistit žilní vstup standardními postupy a přístupy. V urgentní medicíně a v přednemocniční neodkladné péči to platí dvojnásobně . Obecně platí, že vše co je možné podat do centrální žíly, je možné podat intraoseálně intramedulárně . Účinek látek podaných intraoselálně je srovnatelný s podáním nitrožilním. Umožňuje i podání většího objemového množství roztoků u hypovolemických pacientů.

Doporučovaná místa vpichu:

1. proximální a distální část tibie nebo proximální část femuru. U tibie leží bod vpichu asi 2 cm distálně od středu spojnice vedené horizontálně z oblasti tuberositas tibiae na mediální plochu tibie. Vlastní vpich směřuje distálně (15 stupňů), abychom neporušili růstovou chrupavku.

2. bod leží asi 2 cm nad vnitřním kotníkem. Punkce směřuje v tomto případě proximálně.

Kontraindikace:

a) fraktura stejnostranné končetiny

b) infekce v místě plánované punkce

Před uvedením na trh zmiňované novinky f. Vidacare, která je odlišná tím, že se aplikace provádí minivrtačkou, byly pro zajištění intraoseální punkce k dispozici dva druhy speciálních setů na jedno použití. Nám všem dobře známý nastřelovací BIG a druhý, moc nepoužívaný v podobě takového manuálního „nebozezu“.

Článek neměl a ani nemá za úkol udělat reklamu novému výrobku a stejně tak ani není jeho účelem edukovat čtenáře v tématu i.o. přístupů.
Článek vznikl až jako reakce na video, na kterém se pro “blaho“ lidstva obětoval člen vedení KZ ZZS ČR Petr TOMÁŠ, který si nechal sám na sobě velmi odborně z rukou MUDr. Jiřího Knora tuto novinku aplikovat.