Ubude-li lékařů v nemocnicích, ubude lékařů „dohodářů“ i na ZZS

01.12.2010

Ubude-li lékařů v nemocnicích, ubude lékařů „dohodářů“ i na ZZS

Záchranáři varují: Lékaři budou chybět i nám, ohrozí to výjezdy

foto:deník.cz

K apelu lékařů Děkujeme, odcházíme směřovanému na ministerstvo zdravotnictví se přidala i Asociace zdravotnických záchranných služeb. Ministra Leoše Hegera varuje, že na záchrankách, kde je riskantní a náročná práce, budou chybět lékaři jako první a ohrozí to dostupnost rychlé pomoci.

Předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý se svěřil s obavami v dopise ministru Hegerovi i asociaci krajů. Pokud odejdou nemocniční lékaři ze sektoru přednemocniční péče a pokud se k nim přidají i lékaři ze záchranek, problémy budou gradovat, míní Slabý.
"Zdravotnické záchranné služby jsou s výjimkou několika krajů zcela závislé na externích lékařích, kteří se právě kvůli nedostatečnému finančnímu ocenění rekrutují ze zaměstnanců nemocnic. Jestliže dojde k odchodu lékařů z nemocnic do zahraničí nebo do soukromého sektoru, hrozí, že řada těchto lékařů přestane pracovat i na záchranné službě," upozorňuje v dopise Slabý.

Lékařů záchranářů by tak nebylo dost a ti ostatní by museli sloužit nezákonné přesčasy. "Ke kolizi se zákoníkem práce z důvodu nedostatku lékařů dochází už teď. Po nějaké době navíc budou muset záchranné služby významně omezit počet posádek s lékařem, na což nejsou náš systém zdravotnictví ani veřejnost připraveny," varoval Slabý.

Přesčasy a méně výjezdů

Odchod lékařů z malých nemocnic, zejména v příhraničí, bude podle Slabého znamenat omezování akutní péče i lůžek. Dojde také k zavírání malých oddělení. Péči by potom měla převzít krajská zařízení, kde bude vyšší nápor na lůžka, ale také na převozy pacientů.
"Při tomto nárůstu zákonitě musí dojít k situaci, kdy transporty budou provádět i posádky určené k poskytování primárních výjezdů, což zhorší jejich dostupnost," míní Slabý.

Dodal, že špatnou situaci u záchranných služeb nemůže řešit náborem nových lékařů, protože už několik let více lékařů od záchranek odchází, než se nechá zaměstnat.
"Především vinou stávajícího systému vzdělávání nejsme schopni přijímat absolventy lékařských fakult. A pro zkušené starší lékaře je tato stresující práce s minimální právní podporou a obrovskými riziky za dané situace též finančně i profesně nezajímavá," uzavřel.

Heger chce léčit reformou

Lékařský odborový klub ministerstvo na začátku listopadu varoval, že hromadné odchody lékařů z českých nemocnice skutečně hrozí. Odejít do zahraničí či do soukromého sektoru chce podle předsedy klubu Martina Engela na čtyři tisíce lékařů. Projekt Děkujeme, odcházíme.. který nespokojené zdravotníky sdružuje, podpořila i Česká lékařská komora.

Ministr Heger už před časem lékařům vzkázal, že jej jejich situace zajímá a že ji bere velmi vážně. Chce připravit takovou reformu zdravotnictví, která by vyřešila nízké platy lékařů i nedomyšlený systém vzdělávání.

Zdroj: i.dnes.cz