Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

ÚS k zákonu o nezisk.nemocnicích

28.09.2006

.
Ústavní soud ve středu zrušil některá ustanovení zákona o neziskových nemocnicích, jež podle něj byla v rozporu s Ústavou. Souhlasil tak s námitkami několika senátorů ODS, kteří proti normě podali ústavní stížnost. Zákon schválila Sněmovna před volbami hlasy ČSSD a KSČM. Občanští demokraté ho dlouhodobě kritizují.

27.9. 2006 16:21 - 17:02 Aktualizováno
BRNO - Zřizovatelé zhruba 140 nemocnic uvedených v příloze zákona je tak nemusejí ke 28. listopadu přeměnit na veřejná nezisková zařízení.

Stížnost senátorů ODS, podle kterých zákon zasahoval do práva na samosprávu a práva vlastnit a nakládat s majetkem obcí, krajů a soukromých subjektů, označil Ústavní soud za oprávněnou.

Soud v odůvodnění konstatoval, že zákon znamenal zásadní průlom do působnosti územně správních celků v oblasti zdravotnictví a nezávisle na vůli těchto celků měnil právní formu zdravotnických zařízení a podroboval je řídící pravomoci ministerstva zdravotnictví. Soudkyně Vlasta Formánková dodala, že autoři zákona nutnost takového zásahu nevysvětlili.

Rath: Ústavní soud je pod vlivem ODS
Bývalého ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD), jenž napadený zákon neúnavně prosazoval, verdikt soudu vůbec nenadchl. "Ústavní soud je pod vlivem ODS," řekl Rath.

Zákon před soudem obhajoval předseda Sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Podle něj norma sledovala veřejný zájem a právo každého občana na ochranu zdraví a bezplatnou zdravotní péči.

Julínek si verdikt pochvaloval
Naopak nový ministr zdravotnictví a senátor Tomáš Julínek, jenž zastupoval skupinu 28 senátorů, kteří podali ústavní stížnost, je spokojen. "Byl, bych rád, kdyby nález ÚS nebyl vnímán jako vítězství Julínka nad Rathem, ale jako vítězství rozumu," prohlásil.

Podle právníka odpůrců zákona Aleše Gerlocha státu nic nebrání vytvořit síť veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízení. Musí ji ale vytvořit ze zařízení, která si ponechal, nikoliv z těch, která převedl na kraje. Zastánci zákona ale oponovali, že to není možné, protože sám stát už nedisponuje dostatečným počtem zdravotnických zařízení.

Senátoři napadli i přílohu se seznamem neziskových nemocnic
Zákon předpokládal, že by péči v těchto zařízeních hradily zdravotní pojišťovny. Zbývající zařízení by se mohla rozhodnout, zda se k tomuto systému připojí. Nemocnice, které by se na neziskové přeměnit nechtěly, by neměly smlouvy s pojišťovnami. Ze zdravotního pojištění by tak dostávaly peníze jen za akutní péči. Ostatní zákroky by si lidé museli zaplatit.

"Je tam napadena i příloha, která nesplňuje podmínky přílohy zákona," upřesnil už dříve Julínek obsah podání k Ústavnímu soudu. Narážel na způsob, jakým byly do seznamu neziskových nemocnic jednotlivá zařízení přidávána. Už během projednávání normy její oponenti tvrdili, že budoucí neziskové nemocnice byly do seznamu zařazeny bez jasných kritérií.

Podle kritiků má zákon řadu chyb
Kritici předlohy předvídají zařízením, které budou mimo systém neziskových nemocnic, zánik. Seznam neziskových nemocnic je uveden v příloze zákona, který nabyl účinnosti 31. května, kdy vyšel ve Sbírce zákonů. Podle zákona se nemocnice přemění na neziskové 180 dní po tomto datu. Podle některých názorů je v textu řada chyb a navíc ukládá nemocnicím tolik úkolů, že je nelze ve vymezeném čase stihnout. Norma tak podle nich vyvolá chaos.

Zákon o neziskových nemocnicích se nelíbil ani prezidentovi, jehož veto ale sociální demokraté s komunisty ve Sněmovně přehlasovali.

Zdroj : seznam.cz
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.