V mezinárodní soutěži resuscitačních týmů zvítězil tým České republiky

08.11.2015

V mezinárodní soutěži resuscitačních týmů zvítězil tým České republiky

Evropská soutěžv neodkladné resuscitaci:

Palma vítězství

zůstává v České Republice

Skvělá zpráva! Vítězem mezinárodní soutěže resuscitačních týmů, která probíhala jako součást sympozia Evropské resuscitační rady, se v sobotu v Praze stalo družstvo České republiky. Naši reprezentanti v odpoledním finále nejlépe zvládli společný soutěžní úkol, kterým byla resuscitace dítěte, intoxikovaného neznámými léky.

Tým soutěžil ve složení Jana Djakow  (dětské ARO nemocnice Hořovice) - vedoucí týmu, Marek Dvořák (ZZS KHK a UP FN Motol), Jana Kubalová (ZZS JMK), Tomáš Ježek (ZZS KHK)Jiří Kodet (ZZS HMP). Kandidáti byli určeni formou výběrového řízení na základě odbornostních předpokladů, zadaných Českou resuscitační radou. V tomto ohledu je účast dvou zástupců královéhradecké záchranné služby skvělým dokladem kvality přednemocniční neodkladné péče v regionu.

Český tým při řešení soutěžní úlohy

Cesta do tříčlenného finále ovšem rozhodně nebyla rozhodně snadná. V základním kole se spolu s našimi předvedlo dalších 11 týmů nejen z celé Evropy, ale i z exotičtějších destinací - například Egypta. Základní kolo prověřilo znalosti a souhru soutěžních družstev při simulovaných scénářích srdeční zástavy pacienta v různých situacích a z různých příčin.

Vítězný tým spolu s prvními gratulanty zleva Jiří Kodet, ( sedící ) Jana Djakow, Jana Kubalová, David Peřan, Anatolij Truhlář, Tomáš Ježek, Marek Dvořák

Postupně své umění předvedli soutěžící z Kypru, Slovenska, Maďarska, Velké Británie, Egypta, Chorvatska, Finska, Slovinska, Portugalska, Dánska a Malty. Z těchto klání vzešli tři finalisté - Velká Brirtánie, Finsko a Česká republika. Zadání finálového scénáře vyžadovalo od všech týmů nejen zvládnutí vlastní péče o kriticky nemocné dítě, ale také například poskytnutí základní psychologické pomoci jeho babičce. Češi se s úkolem vypořádali nejlépe a po zásluze zvítězili. V soutěži European CPR competetion tak navázali na vítězství v roce 2013 a loňské druhé místo.

Vyhlášení výsledků

Mezinárodního sympozia Evropské resuscitační rady se o uplynulém víkendu v Praze zúčastnily rekordní tři tisíce odborníků nejen z Evropy, ale prakticky z celého světa. Hlavním bodem jednání bylo zavedení nových doporučených postupů pro resuscitaci a první pomoc, která budou platit v průběhu následujících pěti let.

Ivo Novák

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje

• Jan Pokorný Reagovat 09.11.2015
    Obrovská gratulace a to, že ZZS KHK je v ČR na topu není dávno žádným překvapením.
  • Lucie Plachá Reagovat 17.11.2015
    Taky celému týmu gratuluji, úžasný úspěch!