V pátek proběhlo cvičení IZS záchrany osob z budějovické Černé věže

26.04.2015

V pátek proběhlo cvičení IZS záchrany osob z budějovické Černé věže

Záchranáři cvičili sundávání lidí z budějovické Černé věže

Na třech stanovištích cvičily v pátek 24. 4. 2015 složky integrovaného záchranného systému sundávání lidí z českobudějovické Černé věže. Situace měla simulovat záchranu lidí z výškových objektů. Předchozí cvičení proběhly v letech 2008, 2010 a 2012.

Na Černé věži, která je dominantou jihočeského krajského města, cvičili svou součinnost záchranáři, hasiči a policisté. Novinářům to řekla mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková.

Transport lidí členové integrovaného záchranného systému zkoušeli pomocí takzvané lanovky nebo podvěsovým vakem. "Ta druhá varianta je pro pacienta komfortnější, protože leží v nosítkách," uvedla Kafková. Sami záchranáři si pak otestovali sestup z ochozu věže pomocí lana.

Dnešního nácviku, který se opakuje jednou za dva roky, se účastnily čtyři desítky lidí. Kafková řekla, že záchranáři se v reálu občas setkávají s vyprošťováním lidí z výškových objektů. "Třeba loni jsme zasahovali u muže, jemuž se na jeřábu udělalo nevolno, měl bolesti na hrudi. Za asistence hasičů jsme jej sundávali pomocí lan," uvedla. Dodala však, že zásahů na výškových budovách nebývá tolik.

Připomněla ale, že v minulosti museli záchranáři sundávat muže právě z ochozu Černé věže. Ochoz se nachází ve výšce přibližně 50 metrů. "Jednalo se o cizince, který vyšel nahoru, kde zkolaboval. Záchranáři jej museli resuscitovat a za asistence hasičů jej na plošině dostat dolů," řekla Kafková.

ČTK

ilustrativní FOTOGALERIE z výcviku 2012