V. Plzeňský pohár záchranářů vyhráli zahraniční studenti, pohár odletěl na ostrovy

23.09.2016

Druhý zářijový víkend se v lokalitě Národního parku Šumava konal již tradiční soutěžní pohár studentů vysokých škol oboru zdravotnický záchranář. Každoroční jarní termín soutěže se letos přesunul až na období podzimu, což mu ale na kráse a slunečném počasí neubralo, ba naopak.

Soutěž v sobě vždy pojí denní a noční etapu, plnění úkolů napříč snad všemi stavy v rámci přednemocniční péče a nechybí ani oblíbené adrenalinové překážky vedoucí k záchraně pacienta. Velký dík patří organizátorům soutěže ze Západočeské univerzity v Plzni, především Mgr. Evě Pfefferové, Mgr. Stanislavě Reichertové a Bc. Ondřeji Brzoňovi s podporou ZZS Plzeňského kraje, Centra LZS Líně a Horské služby. To jsou ti, kteří soutěž celé měsíce připravují a poté nevyspalí kočírují nadšené studenty z jednoho stanoviště na druhé.

Letošní ročník byl i mírně ovlivněn celosvětovým děním, devět soutěžních týmů tak mělo možnost vyzkoušet si simulaci hromadného neštěstí, být účastníkem zásahu proti aktivnímu střelci, řešit pacienta s vysoce nakažlivou nemocí, ale vyzkoušet si i jiné urgentní stavy, které my ostatní třeba již bereme za denní rutinu. Aby toho nebylo na soutěžící málo, při jednom stanovišti se na jejich výkon upíraly oči více jak dvou tisíc návštěvníků akce Bezpečná Šumava, která probíhala paralelně a měla za úkol upozornit na zásady bezpečného pohybu v horách, případně přivolání pomoci. Zajímavostí bylo, že soutěžilo osm českých týmů a jeden britský.

Plzeňská Katedra záchranářství a technických oborů totiž spolupracuje s Coventry University, která svůj tým vyslala do soutěže již podruhé. Touha vyhrát byla u všech týmů stejná, znalosti relativně také, Britové však předvedli lepší týmovou souhru a nakonec i vyhráli první místo a putovní pohár. Na závěrečném večírku jim ale naši studenti na oplátku předvedli, v čem jsme naopak dobří my Češi. O spoustu zážitků a přínosu do praxe tedy nebylo za celý víkend nouze, tak se nechte inspirovat fotogalerií a příští rok se třeba přihlaste sami.

1. místo Coventry University

2. místo Západočeská univerzita v Plzni              3. místo České vysoké učení technické Kladno

Denisa Fertő