Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

V Polsku vloni protestovali záchranáři za vyšší platy. Byly jim slíbeny, ale ze slibů moc nezůstalo. Budou další protesty?

24.03.2018

V Polsku vloni protestovali záchranáři za vyšší platy. Byly jim slíbeny, ale ze slibů moc nezůstalo. Budou další protesty?

 

 

 

Bylo jim slíbené navýšení platů a zvláštní zákon, který měl platit na konci roku 2017. Je březen 2018 a sliby nejsou stále plně realizovány. Politici si nevzpomněli na zdravotnické záchranáře, ale rozhodli se vzpomenout si na sebe. Materiál programu "Polsko a svět" TVN24.

 

 

V červnu loňského roku se v ulicích mnoha polských měst konaly hlasité protesty zdravotních záchranářů. Byly učiněny konkrétní sliby. - Za několik dní dostane zdravotní sestra/záchranář první nárůst o 400 zlotých. Plánujeme, že tento nárůst bude i příští rok, ujistil ministr zdravotnictví Konstanty Radziwiłł.

Oznámení o dvou následujících navýšení dokonce písemně potvrdili v memorandu. Záchranáři pak protesty pozastavili. Ministr rovněž přislíbil, že do konce listopadu 2017 přijme takzvanou malou novelu zákona, která upravuje znárodnění zdravotnických služeb v nouzi. Sliby skončily. Byla to gentlemanská dohoda, řekl Dariusz Gruda, místopředseda polské asociace zdravotnických záchranářů. Zákon se usadil v Sejmu. Po devíti měsících těchto událostí byla situace zkontrolována reportérem časopisu Polska i Świat, TVN24. Ukazuje se, že z dohody je jen málo. Slibovaný zákon uvízl v Sejmu. Není známo, kdy bude na programu jednání. Z neznámých důvodů jej předsedkyně Sejmu stáhla před druhým čtením. Během prvního čtení poslanci strany PiS svedli o tento návrh v Sejmu boj, řekl Bartosz Arłukowicz, bývalý ministr zdravotnictví.

Po podpisu dohody se zdálo, že přinejmenším slibné zvýšení je jisté. Ale tady je ten problém. Některé regiony navýšily platy více, jiné méně a některé vůbec. A to přesto, že ministerstvo peníze zajistilo, ale nedošlo k jejich transferu do regionů, vysvětlil Peter Dymon z National Association of Professional za lékaře záchranek. V podobné situaci je mimo jiné i Jakub Stańczyk, záchranář z Lublinu, který pracuje v nemocnici a je součástí ambulance ZZS. Ve službě na ZZS ministerský příspěvek dostává, ale v nemocnici se o tomto navýšení stále jen vyjednává. Nedostáváme je, vysvětlil záchranář, který patří k Polské asociaci lékařských záchranářů.

 


Ministerstvo uznává, že problém je. V dopise zaslaném redakční radě TVN24 se dočteme, že všichni záchranáři dostali peníze do tzv. Mimonemocniční léčby (PNP), tj. jízdy v sanitkách a zaměstnávání dispečerů. Horší už to je, pokud jde o záchranáře pracující v nemocnicích. Dostala je jen polovina z nich. Vedení nemocnic říká, že tyto peníze nemají ve svém rozpočtu - připustil Stańczyk.  "Systém můžeme paralyzovat malým úsilím." Zdravotní záchranáři vydělávají v průměru za práci na záchrance tři tisíce zlotých (cca 18.000,- Kč). Mnoho z nich pracuje na několika pracovních místech, aby se uživili. Zvýšení o 800 PLN mělo přinejmenším částečně zmírnit frustraci z těžké životní situace. Jednání ale byly pozastaveny. Někteří kolegové chtějí obnovit protestní akce zdůraznil Gruda. "Nikdo mi neřekne, jak mám udělat rozpisy směn, abych neporušil zákony. Ze zkušenosti vím, že existují obrovské nedostatky dispečerů a týmů díky přepracování. Pracují v průměru 450 hodin měsíčně. Pokud bychom neporušovali zákony a pracovali jen předepsané množství hodin, paralyzovali bychom celý systém ZZS, vysvětlil Dymon. Zdravotničtí záchranáři dali ministrovi zdravotnictví čas až do pátku, aby vyřešil problém nárůstu platů. Potom rozhodnou o dalších krocích.

 

Zdroj: originál článku + video

 

Něco mi to neplnění slibů politiků směrem ke zdravotníkům připomíná, viz článek Plošné navýšení platů ve státním zdravotnictví včetně ZZS o 10 % příští rok nebude :-(!

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.