V provozu je pravděpodobně první sanitka s dvojitou kabinou

V provozu je pravděpodobně první sanitka s dvojitou kabinou

V sousedním Německu, konkrétně u soukromého provozovatele záchranné služby, společnosti Rettungsdienst Ackermann z Friedeburgu, je ve vozovém parku nově zařazena poměrně unikátní sanitka.

Jedná se na první pohled o „klasickou“ krabici, tedy ambulantní nástavbu boxového typu. Na tom by samozřejmě nebylo nic zvláštního, bedny známe moc dobře i od nás, zejména z hlavního města Prahy, kdy je ZZS HMP průkopníkem těchto vozidel v ČR. Mimo jiné, tak starý pan Ackermann je průkopníkem krabic v Německu, první takovou postavil již kolem roku 1980, viz foto (ale s takovým řešením vozu se tehdy nesetkal s úplným pochopením…).

Jenže nová krabice od Rettungsdienst Ackermann je přeci jen jiná, je totiž postavena na podvozku Mercedes-Benz Sprinter, který nemá běžnou krátkou kabinu, ale jeho šasi je osazeno tzv. dlouhou boudou, tedy dvojkabinou, jakou lze vídat všude jinde, než u záchranky. Používají jí třeba stavební podniky pro přepravu dělníků, či hasičské sbory, které potřebují přepravit k případu svoje požární družstvo najednou. U ZZS je provedení dvojité kabiny vskutku jedinečnou záležitostí.

Důvodem, který vedl záchranku Rettungsdienst Ackermann k volbě tohoto provedení, byla bezpečnost třetího člena posádky, kterým je ponejvíce, budoucí záchranář, student zdravotní školy na praxi. Ostatně všichni alespoň z různých videí víme, jak to vypadá vzadu v ambulantním prostoru sanitky, když dojde k nehodě. Ovšem bezpečnost nebylo to jediné, co vedlo k pořízení dvojkabiny. Tím, že je v ní třetí sedačka, může tak student – záchranář snáze komunikovat při jízdě s posádkou o blížícím se zásahu, dopředu si říct, co vezme za vybavení apod., a při cestě zpět na základnu můžou společně právě provedený zásah vyhodnotit a rovnou ve voze si udělat přímý debriefing. Nic z toho nejde, pokud sedí student vzadu v klasické krabici, kde je prakticky až na interkom tak odříznutý od hlavních členů RZP. Jinak z kabiny je do ambulantní části pochopitelně prostup. Třetí člen posádky sedí vlevo, vpravo je prostor pro další vybavení sanitky.

Sanitku, která má jinak běžné vybavení, odpovídající plně německým předpisům pro vozy RZP, vyrobila firma Hospimobil, která se zabývá produkcí poměrně speciálních sanitek co se týče transportu XXL pacientů a jinak imobilních osob. Nabízí tak různé zvedací mechanizmy apod.

Zdroj + fotogalerie: modrahvezdazivota.cz