V září budou posádky ZZS v Brně vyjíždět z nové základny v Černovicích

V září budou posádky ZZS v Brně vyjíždět z nové základny v Černovicích

Slavnostní zahájení stavby nové budovy ZZS JMK, p. o. v Brně – Černovicích

Tisková zpráva ze dne 24. 1. 2013

V červnu roku 2010 rozhodlo Zastupitelstvo Jihomoravského kraje o změně koncepce při poskytování zdravotnické záchranné služby na území Jihomoravského kraje. Její součástí bylo i rozmístění sil a prostředků pro poskytování ZZS ve stále se rozrůstající brněnské aglomeraci a současně zajištění lepších podmínek pro práci zdravotnických záchranářů, včetně řešení již dávno neúnosné situace v krajském městě Brně. Bezprostředně následovalo schválení investičních záměrů na stavbu výjezdových základen v nových lokalitách Brno - Bohunice, Brno - Černovice a  Brno - Ponava a rozhodnutí o financování první z nových budov v Brně – Bohunicích a následně pak i budovy v Brně – Černovicích.

Stavba budovy v Brně Bohunicích trvala necelý rok a již od 1. ledna loňského roku z ní zasahují výjezdové skupiny RLP i RZP pro významnou část krajského města Brna a jeho okolí, včetně dálnice D1 a rychlostní komunikace R54 směrem do Pohořelic. Rovněž zde působí vedení organizace, veškerá administrativa a technické zázemí. Od pondělka 27. ledna 2014 zahájí na novém pracovišti bohunického areálu práci i krajské zdravotnické operační středisko, a to s využitím nejmodernějších technologií, které za pomoci fondů EU pro organizaci zajistil zřizovatel Jihomoravský kraj v rámci projektu „Jednotná úroveň informačních systémů operačního řízení a modernizace technologií pro příjem tísňového volání základních složek IZS“.

Dne 24. 1. 2014 dochází poklepáním základního kamene k slavnostnímu zahájení stavby nové budovy ZZS JMK, p. o. v Brně – Černovicích. V černovickém areálu budou postupně postaveny dvě budovy. První z nich bude sloužit výjezdovým složkám, druhá, jejíž stavba se předpokládá po dokončení všech tří brněnských výjezdových základen, bude sloužit potřebám autoprovozu a zajištění servisních podmínek pro sanitní vozidla i ostatní transportní techniku organizace. Vlastní stavební práce byly zahájeny již 12. 12. 2013 bezprostředně po podpisu smlouvy o dílo s generálním dodavatelem stavby, kterým je na základě výsledku veřejné soutěže firma STRABAG a. s., Praha, pozemní a inženýrské stavitelství, oblast PB (Morava jih). Stavba bude dokončena do 31. 8. 2014 tak, aby z ní již na podzim letošního roku mohly zasahovat 2 výjezdové skupiny s lékařem a 1 výjezdová skupina rychlé zdravotnické pomoci v denní i noční době. V cílovém stavu zde bude působit celkem padesát zdravotnických zaměstnanců.  Jedna z výjezdových skupin s lékařem odsud bude rovněž zajišťovat leteckou záchrannou službu v nočních hodinách, a to nejen pro obyvatelstvo Jihomoravského kraje, ale rovněž pro kraj Olomoucký, Kraj Vysočina a z části i pro kraje Zlínský a Pardubický.

Objekt výjezdové základny je koncipován jako jednoduchý kvádr s podélnou osou ve směru sever – jih. Budova bude dvoupodlažní nepodsklepená s plochou střechou o rozměrech 36,9 m x 16,8 m a výšce 8,3 m. Zastavěná plocha činí 632 m2, užitná plocha 1.637 m2, obestavěný prostor 5.426 m3.  Na jižní straně parcely je situován vjezd na veřejnou komunikaci. Architektonické řešení a projektovou dokumentaci vypracovala firma Atelier 2002, s. r. o. Brno. Náklady na přípravné práce a projektové práce byly vynaloženy ve výši 2.871 tis. Kč, stavební práce na budovu výjezdové základny (bez budovy autoprovozu) jsou vyčísleny na 39.114 tis. Kč včetně DPH.

Po dostavbě budovy v Brně - Černovicích zůstane k realizaci výstavba budovy v Brně - Ponavě. Tato stavba by měla následovat po dokončení černovického areálu.

Zdroj + fotodokumentace: zzsjmk.cz