Vláda na svém zasedání schválila změny v katalogu prací od 1.10.2010

Vláda na svém zasedání schválila změny v katalogu prací od 1.10.2010

Kabinet Jana Fischera schválil změny v katalogu prací
ve veřejných službách

Vláda na svém pravidelném jednání dne 14.6.2010 přijala změnu zařazení zaměstnanců státní správy, samosprávy a veřejných služeb v katalogu prací ve veřejných službách.

Na základě návrhu, který na jednání předložil ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka, se u některých profesí (asi i zdravotnický záchranář) změní rozsah zařazení do platových tříd. U některých profesí způsobilo změnu v zařazení do katalogu prací ve veřejných službách i zvýšení požadované kvalifikace.

Účinnost nového katalogu prací byla schválena od 1.října 2010. Pokud vejde v platnost materiál (návrh nového katalogu prací), který jsem měl možnost asi před šesti týdny osobně vidět, dojde v našich profesích ke dvou zásadním změnám.

První změna by se měla dotknout profese zdravotnický záchranář, který by pro samostatný výkon činností bez odborného dohledu měl po tomto datu získat nárok na zařazení do 11. platové třídy, jejíž výši dle platového stupně zjistíte v Příloze č. 3 k nařízení vlády č. 564/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů

Druhá změna by se měla týkat profese řidič vozidla ZZS, kde bohužel dle mého soudu dojde k zásadnímu snížení profesní prestiže těchto zaměstnanců u odborné i laické veřejnosti tím, že ve finálním návrhu katalogu který jsem viděl, došlo zpět ke sloučení řidiče vozidla ZZS a řidiče DRNR do jedné pracovní kategorie.

sloučení řidiči

Je to krok o téměř sedm let zpět. Tehdy se poprvé podařilo tyto dvě profese i v katalogu prací rozdělit, neboť nabytím účinnosti zákona 96/2004 Sb. a jeho prováděcí vyhlášky 424/2004 Sb. došlo k naprostému rozdělení těchto dvou profesí, a i nároků na získání odborné způsobilosti a výkonu činností. Stačí jen připomenou velký hodinový a obsahový rozdíl v kurzu řidiče DNR a kurzu řidiče ZZS. V dnešní, zatím platné úpravě katalogu prací jsou ještě řidiči na stranách 260 a 261 upraveni takto (každá profese má své katalogové číslo):

2.19.9 ŘIDIČ DOPRAVY NEMOCNÝCH A RANĚNÝCH

5. platová třída

1. Zajišťování transportu nemocných, raněných a rodiček vozidly dopravy nemocných a raněných, provádění jednoduchých výkonů v rámci neodkladné přednemocniční péče.

2.19.10 ŘIDIČ VOZIDLA ZDRAVOTNICKÉ ZÁCHRANNÉ SLUŽBY

6. platová třída

1. Výkon činností na úseku neodkladné péče při transportu nemocných, raněných a rodiček, například vyprošťování osob v havarijních situacích, provádění jednoduchých výkonů v rámci neodkladné přednemocniční péče, zabezpečování odborného transportu pacientů, udržování rádiové komunikace.

7. platová třída
1. Výkon činností na úseku neodkladné péče při provádění diagnosticko-třídících činností vmiste zásahu včetně obsluhy a údržby vozidel a jejich specifického zdravotnického vybavení.

Proto sloučení obou profesí do jedné, pokud to takto ve včera schváleném znění zakomponováno je (bylo v posledním návrhu) nechápu a beru jej minimálně jako selhání těch, kteří novelizaci připravovali a připomínkovali. Nutno dodat, že Komora záchranářů se na katalogu prací nikterak nepodílela. Katalog prací je totiž zcela po právu v kompetenci Ministerstva práce a sociálních věcí a odborových svazů.