Vozidlům IZS by se měla vrátit přednost na přechodech pro chodce

Vozidlům IZS by se měla vrátit přednost na přechodech pro chodce

Záchranáři budou mít opět
absolutní přednost na přechodech

Záchranáři spěchající k zásahu by do budoucna znovu mohli mít přednost na přechodech pro chodce. Sněmovna ve středu schválila vládní novelu zákona o silniční dopravě i s pozměňovacím návrhem, který s předností sanitek a hasičů počítá. Normu dostane k posouzení Senát.

Pozměňovací návrh podal poslanec Rudolf Chlad (TOP 09 a Starostové), který jím chce navrátit vozidlům integrovaného záchranného systému právo absolutní přednosti v jízdě, o které předloni přišly. Prý omylem.

Zatímco tramvaje mají právo přednosti jízdy i na přechodech, auta záchranářů musejí podle poslance navzdory zapnutým výstražným znamením před přechody zastavit a chodcům umožnit silnici přejít.

Schválená změna je součástí vládní novely zákona o silniční dopravě, která zavádí do českého práva ustanovení unijního dopravního balíčku. Takzvaný silniční balíček má za cíl zlepšit trh v silniční dopravě, a to hlavně vyšší profesní způsobilostí podnikatelů. K dalším cílům patří podpora rovné soutěže mezi podnikateli nebo podpora poskytování služeb v osobní dopravě.

Zdroj: novinky.cz