Vozové terminály první na Vysočině

20.06.2009

.

Záchranka z Vysočiny zkouší unikátní systém

Publikováno dne: 19.6.2009, Zdroj: Právo

Zdravotničtí záchranáři z Vysočiny začnou co nevidět zkoušet nový počítačový systém. Unikátní produkt, který se inspiroval praxí ve Švédsku, bude pomocníkem pro celou osádku sanity - od řidiče po lékaře. Všechny sanitní vozy v kraji i vrtulník by měly využívat schopností malých notebooků propojených s centrálou nejpozději do konce letošního roku. Právu to řekl vedoucí odboru zdravotnictví kraje Lukáš Kettner. Právě Kettner jako bývalý šéf vysočinské záchranky za projektem v hodnotě přes 30 miliónů korun stojí. "V terénu je problém s dostupností důležitých informací. Pacient či jeho nejbližší si na všechno podstatné nemusí vzpomenout," nastínil podstatu řešeného problému.

Tříleté skládání informací nasbíraných v zahraničí i v tuzemsku přineslo unikátní ovoce. Tak komplexní řešení totiž nemají ani ti, u nichž vysočinští záchranáři hledali inspiraci.

Malý notebook v sanitce poslouží po avízu dispečerky jako navigátor k místu zásahu. Během cesty dodá veškeré získané informace včetně těch z databáze záchranky spolu s vyplněnou zdravotnickou dokumentací. Lékař tak bude mj. vědět, jaké komplikace může očekávat, zda není pacient na něco alergický nebo jak se vyvíjely jeho předchozí potíže.

Do malého počítače pak umějí vložit výstupy i přístroje zaznamenávající životní funkce. Lékař tak vyplní jen odbornou část a pacienta předá kolegům v nemocnici zároveň s vytištěnou zprávou. Tatáž se samozřejmě uloží i do databáze záchranky.

"V budoucnu, až tomu bude odpovídat vybavení na druhé straně, se počítá s možností propojení i s kartami pacientů či se záznamy z nemocnic, stejně jako s tím, že informace od nás již nebudou na papíře, ale přenesou se elektronicky přes uzpůsobená Emergency centra nemocnic. Zatím jsme však u prvního kroku, to je instalace prvních notebooků do sanit a hardwaru pro centrálu v Jihlavě," vrátil se lékař do současnosti.

Zkušební provoz zahájí pracoviště záchranky v Jihlavě už v červenci, na přelomu srpna a září by se mělo dolaďovat. A všech pět desítek sanit po celém kraji by mělo být zařízením vybaveno do konce letošního roku. "Je to náročné, jako když jste v něčem první. O možnost prohlídky už se přitom ozývají i z jiných krajů, možná i z ciziny," poznamenal šéf zdravotního odboru kraje.

Jana Pechová, Právo

zdn.cz