Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

VÚBP - doporučení ochrany dýchadel, zkoušky a porovnání roušek a respirátorů

26.03.2020

VÚBP - doporučení ochrany dýchadel, zkoušky a porovnání roušek a respirátorů

 

 

Informace o ochraně dýchadel

 

Srovnání filtračních polomasek FFP2, FFP3 a polomasek N95

 

 

 

Vážené kolegyně a kolegové,

 

předáváme vám odborné informace ohledně roušek, respirátorů a masek. Výzkumný ústav bezpečnosti práce (VÚBP), který se dlouhodobě zabývá uskutečňováním výzkumu v oblasti bezpečnosti práce a ochrany zdraví při práci a mimo jiné i ochranou dýchadel, vypracoval přehledný materiál. Přináší nám erudované informace o osobních ochranných prostředcích. Doufáme, že informace poslouží k lepší orientaci v těchto pomůckách.

Pokud se budeme bavit o rouškách, respirátorech a maskách, "neexistuje špatný ochranný prostředek, jen nevhodně zvolený a použitý". Je třeba, aby správná osoba, ve správný čas a na správném místě, správně nasadila a použila vhodný ochranný prostředek nebo jejich kombinaci. Záchranáři nezapomínejte, že je třeba kromě dýchacích cest chránit i naše oči ochrannými brýlemi či ochranným štítem! 

VUBP k tomuto dodává: "Podle našeho názoru poskytuje správně nasazený respirátor FFP2 v běžných podmínkách dostatečnou ochranu proti COVID-19. "Respirátory se mají používat v souladu s návodem, k tomu patří i informace o délce používání. Na respirátoru má být označení buď R (možno používat opakovaně) nebo NR (jednorázové použití). Při prodlouženém používání se filtrační účinnost mírně snižuje. Záleží na konkrétním typu i na podmínkách, v nichž se respirátor používá. Zejména v infekčním prostředí je pak nebezpečí přenosu nákazy při styku s povrchem respirátoru, i když filtrační funkce může být stále dobrá. Při standardním nošení není problém prodloužit dobu používání na dvojnásobek i více. Záleží pak také na hygienických podmínkách, míře zvlhčení, deformacích výrobku vzniklých z manipulace s ním, apod. Respirátory je nutno správně nasadit dle návodu. Vousy velmi snižují účinnost ochrany. Pokud se v nouzových podmínkách použijí jednorázové respirátory opakovaně, může se stupeň ochrany snížit, přesto jde stále o dobrou ochranu. Limitem je spíše snížená hygiena při tomto způsobu používání."

 

Velmi děkujeme VUBP za zpracování!

 

Radomír Vlk

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.