Začal soud se slovenským ošetřovatelem. Mohl zabít až 60 pacientů

31.05.2012

Začal soud se slovenským ošetřovatelem. Mohl zabít až 60 pacientů

Slovenský ošetřovatel se chlubil, že zabil 60 lidí

Ve středu stanul před soudem Slovák Jaroslav Dobiáš (29), který je obviněn z vraždy 63leté Ĺuboslavy Sečové. Té v bratislavské nemocnici podal léky, jež způsobily její smrt. Údajně tak učinil na její žádost, ale u soudu změnil výpověď a tvrdí, že šlo o omyl. Své přítelkyni i spoluvězni se přitom chlubil, že zabil mezi 45 a 60 lidmi.

Dobiáš pracoval jako ošetřovatel v trenčínské nemocnici a v bratislavské nemocnici na Kramároch. Své přítelkyni Janě se měl přiznat, že sprovodil ze světa 45 pacientů a svému spoluvězni tvrdil, že jich bylo 40 až 60 v Trenčíně a 20 v Bratislavě. Přítelkyně i spoluvězeň vystupovali před soudem jako svědci.

Ľuboslava Sečová zemřela loni ve věku 63 let v bratislavské nemocnici. Dobiáš jí podal léky, které způsobily zástavu srdce. K tomuto činu se původně přiznal a uvedl, že chtěl ženě pomoci, aby tolik netrpěla. Sama ho o to měla požádat.

U soudu Dobiáš nečekaně změnil svou výpověď a řekl, že šlo o omyl. V tom případě by mu hrozil trest za zabití z nedbalosti, za co jsou nižší sazby.

Za vraždu hrozí Dobiášovi 20 až 25 let vězení.

V Česku řádil heparinový vrah

Případ, kdy ošetřovatel podával pacientům léky, které nenaordinoval lékař, se před lety stal také v nemocnici v Havlíčkově Brodě.

Petra Zelenku, který pacientům podával lék heparin a u některých způsobil vykrvácení, potrestal Krajský soud v Hradci Králové doživotním vězením v únoru 2008. Byl uznán vinným ze sedmi vražd a deseti pokusů. Své činy vysvětloval tím, že chtěl zažít akci, ale později tvrdil, že nebyl schopen odolat vnitřnímu nutkání heparin podávat.

Policie v lednu 2009 oznámila, že odsouzený má na svědomí ještě další tři vraždy a jeden pokus.

Ivan Vilček (Bratislava), Právo

Zdroj: novinky.cz