Záchranáře - lékaře stíhají za opilost a neposkytnutí pomoci

29.05.2022

Záchranáře - lékaře stíhají za opilost a neposkytnutí pomoci

Článek z externího zdroje:

Hned dvě policejní obvinění má na krku 36letý lékař z plzeňské krajské záchranné služby. Podle závěru vyšetřovatelů měl nechat bez pomoci muže se zdravotními potížemi, který poté zemřel. O několik měsíců později pak byl přistižen opilý ve službě.

Policejní mluvčí Eva Červenková Právu potvrdila, že je proti lékaři vedeno trestní stíhání pro přečiny neposkytnutí pomoci a ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí mu za to až tři roky vězení a zákaz práce lékaře.

První obvinění podle Červenkové souvisí s případem z loňského ledna, kdy jako vedoucí operátor směny na dispečinku záchranné služby neposlal zdravotnickou posádku k pacientovi s akutními obtížemi. Ten následující den doma zkolaboval a už se ho nepodařilo oživit. Jednalo se o 61letého muže, jehož příbuzní opakovaně volali na tísňovou linku a žádali sanitku.

Lékaři přitom popisovali, že muž deset dní nejedl, špatně dýchá, má černorudý jazyk, průjem a zimnici. Znalec z urgentní medicíny Ondřej Franěk do posudku napsal, že stav pacienta byl akutní a bez zdravotnické pomoci mohl vést až k selhání základních životních funkcí.

„Zdravotnická služba měla být tomuto pacientovi na náležité odborné úrovni poskytnuta. Nic tomu nebránilo,“ stojí v posudku. Podle vyšetřovatelů lékař nezajistil odbornou pomoc osobě, která jevila vážné poruchy zdraví, ač je z povahy svého zaměstnání povinen takovou pomoc poskytnout.

Dalšího přešlapu se měl lékař dopustit letos v březnu, kdy na výjezdovém pracovišti v Domažlicích sloužil opilý. Mluvčí krajské záchranky Mária Svobodová Právu potvrdila, že u lékaře byl zjištěn alkohol při dechové zkoušce během pravidelné kontroly zaměstnanců.

„Okamžitě ho ve službě vystřídal jiný lékař a na místo přivolal policii inspektor provozu,“ doplnila Svobodová. Podle zjištění Práva nadýchal lékař přes jedno promile, následně se podrobil vyšetření s odběrem krve. Výsledek jejího rozboru potvrdil hodnotu 1,13 promile.

Obviněný lékař je nyní údajně v pracovní neschopnosti. Ředitel krajské záchranky Pavel Hrdlička Právu řekl, že s obviněným byl ukončen pracovní poměr. Nevyloučil ale, že lékaře brzy přijme zpět.

Celý článek na novinky.cz

• Jan Pokorný Reagovat 01.06.2022
    To chce superzáchranáře, ty takovými problémy netrpí. To jen ta škodlivá pracující inteligence.
  • achjoo Reagovat 02.06.2022
    Jsme lidé a tohle se "stává".
    CAVE: Nevyloučil ale, že lékaře brzy přijme zpět. To snad nelze řící a myslet vážně!?
    Jiný metr x nedotknutelná šlechta?
  • Zdeněk Mareš Reagovat 09.06.2022
    Lékaři přitom popisovali, že muž deset dní nejedl, špatně dýchá, má černorudý jazyk, průjem a zimnici. Co takhle zažalovat rodinu za zanedbání péče !!!! Proč to řeší po 10-ti dnech cestou ZZS? Proč už dávno nevyhledali pomoc v nemocnici či u garanta základní péče čili praktického lékaře dotčeného?