Záchranáři 2008 – Rokytnice nad J.

21.10.2008

.

Záchranáři 2008 – Rokytnice

Ve dnech 19. až 21.9. proběhl v Rokytnici nad Jizerou již pátý ročník mezinárodní soutěže pro studenty oboru zdravotnický záchranář, pod názvem „Záchranáři 2008“, které jsem se účastnil. Zkouška dovedností studentů 3. ročníků zdravotnického záchranáře byla pořádána pod záštitou ZZS Libereckého kraje.

Soutěž se skládala jak z přednáškového bloku, tak ze dvou etap - noční a denní. Denní etapa byla o to těžší, že stanoviště byly rozloženy do velké vzdálenosti od chaty a to navíc v lese a za nepříznivých podmínek, které ztěžovaly práci soutěžním týmům. Studenti zdravotnického záchranáře předváděli své dovednosti a znalosti celkem na 8 stanovištích. Zaměření celé soutěže bylo zejména na komunikaci a schopnosti organizace práce s vyčleněním hlavních priorit a postupů.

V letošním ročníku si změřilo své síly celkem 16 týmů čtyřčlenných družstev, které si mohly vyzkoušet své dovednosti na simulovaných zásazích.

Soutěž tvořily úkoly interního, chirurgického charakteru, ale i klienti, kteří byli opilí, agresivní, nebo odmítali převoz do nemocnice posádkou RZP. Nelehkým úkolem, který byl překvapením pro většinu ze zasahujících posádek, bylo předávání agresivního klienta s řezným poraněním horní končetiny na chirurgickou ambulanci, kdy posádku ZZS nepříjemný zdravotnický personál odmítal přijmout.

Na výkony studentů dohlíželi lékaři a profesionálové z řad zdravotnických záchranářů a členové Horské služby.

Soutěž ZÁCHRANÁŘI 2OO8 a další podobné soutěže, jsou pro nás - studenty velkým přínosem, kdy si můžeme vyzkoušet své teoretické, praktické, komunikativní dovednosti na simulovaných zásazích, které jsou připraveny většinou z denní reality zdravotnických záchranářů a na ,nečisto‘ si prověřit, jak bychom tyto situace řešili v podmínkách přednemocniční neodkladné péče.

Tomáš Bortl
člen KZ ZZS ČR