Záchranáři MSK obdrželi ocenění za zásah ve Studénce

08.05.2016

Záchranáři MSK obdrželi ocenění za zásah ve Studénce

Pět pracovníků ZZS MSK dnes, 3. května, obdrželo z rukou Josefa Babky, 1. náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje, odznaky Zlatého záchranářského kříže a diplomy. Ocenění bylo záchranářům (spolu s kolegy z hasičského záchranného sboru a policie) uděleno za profesionální a velmi náročný zásah při železniční nehod ve Studénce, k níž došlo v červenci loňského roku. Při střetu spoje SC Pendolino a nákladního vozidla došlo k úmrtí několika osob a zranění téměř dvou desítek lidí.

Právě ocenění záchranáři se spolu s dalšími posádkami podíleli velkou měrou na záchraně životů zraněných a jejich ošetřování. Odznaky a diplomy si převzali kolegové z posádky rychlé zdravotnické pomoci ze stanoviště ve Studénce, kteří zasahovali u neštěstí již několik minut po jejím vzniku. Posádku tvořili pan Martin Rek a pan Aleš Hermann.

Druhou oceněnou se stala posádka letecké záchranné služby – lékař David Koudelka, záchranář Jan Kelo a pilot Martin Svačina.

Odznaky Zlatého záchranářského kříže uděluje každoročně Česko-slovenský záchranářský časopis RESCUE report - od roku 1999 na území České republiky, od roku 2006 také na Slovensku. Posláním Zlatého záchranářského kříže je ocenění výjimečných, profesionálně zvládnutých zásahů hasičů, zdravotníků, vojáků, policistů a jiných složek integrovaného záchranného systému, dobrovolníků i profesionálů, neziskových organizací působících v oblasti záchranářství, stejně jako obětavé činy první pomoci laiků – dětí i dospělých a podpořit význam záchranářské profese i stavovskou čest záchranářů všech oborů.

PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ZZS MSK